Dzieci dostały na koniec roku encyklopedie. Obrazki ludzkiego układu rozrodczego starannie zaklejono karteczkami

Na wesoło Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (328)
Dzieci dostały na koniec roku encyklopedie. Obrazki ludzkiego układu rozrodczego starannie zaklejono karteczkami

Ocenzurowane encyklopedie dostali uczniowie klasy czwartej w jednej z warszawskich szkół. Tak twierdzi pewna użytkowniczka Facebooka, która na dowód dostarcza zdjęcia. Co ocenzurowano? Układ rozrodczy!

Jedna z użytkowniczek Facebooka donosi, że w pewnej warszawskiej szkole dzieci dostały na zakończenie roku encyklopedie. Były to nagrody. I każdy by się chyba cieszył z prezentu, gdyby nie fakt, że owe encyklopedie zostały wstępnie ocenzurowane – obrazki przedstawiające rozmnażanie (a konkretnie przekrój stosunku płciowego) zostały zaklejone karteczkami z mocnym klejem. Po oderwaniu strona nieco się zniszczyła, ale teraz już przynajmniej wiemy, o co chodziło.

To o tyle dziwne, że książki dostały dzieci, które przechodzą z klasy III do klasy IV. W celach kształcenia na klasę IV (w podstawie programowej) mamy taki oto punkt:

Poznanie układów budujących organizm człowieka (kostny, oddechowy, pokarmowy, krwionośny, rozrodczy, nerwowy).

Znaczy to, że już w czwartej klasie dzieci dość dokładnie dowiadują się, skąd bierzemy dzieci. Zwłaszcza, że w szczegółowych celach kształcenia uczeń musi między innymi wymienić zmiany, jakie zachodzą w ciele podczas dojrzewania. Nie są to więc treści nieodpowiednie.

Ocenzurowane encyklopedie

Z jakiegoś powodu ostatnio toczy się bój o czyste dusze dzieci. Z każdej strony ktoś próbuje zauważyć, że właśnie dochodzi do degeneracji młodych dusz. Rzecz w tym, że roztropny, a nawet nieroztropny, ale średnio kumaty młody człowiek doskonale wie, jak znaleźć w Internecie sposoby na reprodukcję. Przykładem może być tu Sexmasterka, która uświadamia młodzież, skąd właściwie biorą się dzieci i jakie są sposoby na seksualne zaspokajanie innych. Ma ona wielu fanów wśród dzieci… i prawdę mówiąc dociera tam, gdzie rodzice przebierali nogami i wbijali wzrok w ziemię.

Cenzurowanie encyklopedii to droga donikąd. Dzieci i tak zerwą naklejkę, a później jeszcze będą miały pretensje, że ktoś im niszczy książkę. O ile w ogóle po czymś takim będą chciały do niej zajrzeć. Zasadniczo trudno dziwić się temu, że młodzież czytać nie chce, skoro książki, które dostają, są już wstępnie sprawdzone pod kątem nieprawomyślnych treści. Już wystarczy, że nie chcemy edukacji seksualnej w szkołach.