Od przyszłego roku każdy, kto jest płatnikiem składek musi mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To od 1 stycznia ważna zmiana dla przedsiębiorców i nowy obowiązek.
Od 1 stycznia ważna zmiana dla przedsiębiorców
Teraz profil na PUE ZUS muszą mieć przedsiębiorcy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Od nowego roku ten obowiązek będą mieć wszyscy przedsiębiorcy. Także właściciele małych firm, którzy zatrudniają mniej niż 5 pracowników. Jak również ci, którzy nie zatrudniają nikogo i płacą składki tylko za siebie.
„Zgodnie z przepisami od 1 stycznia 2023 roku, każdy kto jest płatnikiem składek ma ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców. Dlatego warto założyć swój profil, jak najszybciej” radzi Paweł Żebrowski, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przez PUE ZUS przedsiębiorca może załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami. Dodatkowym plusem jest fakt, że można to zrobić w dowolnym momencie i miejscu. Można w ten sposób kontrolować swój stan rozliczeń z ZUS. Platforma daje dostęp do zwolnień lekarskich pracowników. Można na niej tworzyć dokumenty z danymi z ZUS, które bywają potrzebne w banku czy urzędzie. Wreszcie, za pomocą bezpłatnej aplikacji ePłatnik, można obsługiwać swoje dokumenty ubezpieczeniowe. Dziś PUE ZUS ma 10,6 mln użytkowników. Jest tam już prawie 90 proc. prowadzących działalność gospodarczą.
Jak założyć profil na PUE ZUS?
Profil na PUE ZUS na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych każdy zakłada dla osoby fizycznej. Po wejściu na stronę, trzeba kliknąć w ikonę „Zarejestruj w PUE”. Zarejestrować można się przez profil zaufany. Pisaliśmy, jak założyć profil zaufany. Druga opcja to poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny. Wyjaśnialiśmy już, jak podpisywać dokumenty kwalifikowanym podpisem elektronicznym. A trzecia metoda rejestracji w PUE to bankowość elektroniczna.
Profilu nie trzeba zakładać osobiście. Może wyręczyć w tym przedsiębiorcę księgowy, ale musi mieć pełnomocnictwo. Przedsiębiorcom, którzy prowadzą działalność jako osoba fizyczna, system automatycznie przypisze rolę płatnika do konta PUE ZUS. Pod warunkiem, że dane w zakładanym profilu będą takie same, jak te, które znalazły się w zgłoszeniu płatnika składek (NIP, PESEL). Natomiast w przypadku osób prawnych czy jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, przepisy nakazują im, by działali przez swoich ustawowych lub statutowych przedstawicieli. Ewentualnie mogą udzielić pełnomocnictwa osobie fizycznej. Może to być pracownik lub osoba z obsługującego płatnika biura rachunkowego.
Co się stanie, jeśli do końca grudnia 2022 roku nie założysz profilu na PUE? ZUS zrobi to za ciebie.