Od dzisiaj możemy korzystać z aplikacji „Polak za granicą”

Codzienne Państwo Technologie Dołącz do dyskusji (49)
Od dzisiaj możemy korzystać z aplikacji „Polak za granicą”

Rząd uruchomił kolejne – obok mObywatel – narzędzie, które w dobie pandemii ułatwi nam podróżowanie. Dzięki aplikacji „Polak za granicą” będziemy mogli sprawdzić m.in. jakie ograniczenia obowiązują obecnie w innych państwach.

Dotychczas termin „Polak za granicą” mógł nam kojarzyć się nieco pejoratywnie. Aplikacja nie stanowi swoistego kompendium śmiesznych i nieśmiesznych memów, które przedstawiają rodaków w trakcie wakacji za granicą. Nie znajdziemy w niej zdjęć w sandałach, skarpetach i za parawanem. Nie dowiemy się z niej również jak przygotować prawdziwie wakacyjną, polską potrawę – mięsny jeż. Za to w czasie pandemii możne nam znacznie ułatwić podróżowanie.
W piątek, w trakcie konferencji prasowej wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował o uruchomieniu przedmiotowej aplikacji „Polak za granicą”. Ma służyć przede wszystkim tym rodakom, którzy za granicą już są, lub w najbliższym czasie planują wyjazd z Polski.

W aplikacji znajdą się bowiem aktualizowane na bieżąco wszelkie informacje o zasadach wjazdu na teren danego państwa. Równocześnie, dowiemy się o panujących zasadach w zakresie obowiązujących ograniczeń. W tym również o tym, jakie restrykcje będą stosowane względem podróżujących, którzy nie są zaszczepieni. Poza tym, w aplikacji znajdziemy podstawowe informacje kontaktowe wszystkich placówek dyplomatycznych.

MSZ w dalszym ciągu jednak podkreśla, że podróżowanie w czasie pandemii to zbędne ryzyko, którego należy unikać. Gdy zdecydujemy się je podjąć pamiętajmy o tym, aby zadbać o bezpieczeństwo nie tylko swoje, lecz także innych. Aplikacja „Polak za granicą” zdaniem resortu stanowi sprawdzone kompendium najważniejszych informacji.

Polak za granicą – łatwiejsze podróżowanie

W aplikacji znajdziemy ponadto wszelkie komunikaty związane z aktualną liczbą zakażeń, a także w zakresie pojawiających się nowych mutacji wirusa. Równocześnie, MSZ po raz kolejny wskazał, że ważne, aby na wyjazdy, szczególnie te zagraniczne decydowały się wyłącznie osoby w pełni zaszczepione. Fakt wcześniejszego zaszczepienia umożliwia bezproblemowy wjazd i wyjazd z danego państwa. Dzięki temu będziemy mogli w większym stopniu – niż osoby niezaszczepione – korzystać z miejsc publicznych, które często pozostają zamknięte dla tych, którzy nie zdecydowali się na szczepionkę.

MSZ podkreślił również, że podróżujący, którzy są niezaszczepieni muszą liczyć się z tym, po zagranicznych wczasach zostaną skierowani na kwarantannę.