Odprawy dla odchodzących ministrów – ile zarobią na pożegnanie?

Gorące tematy Państwo Praca dołącz do dyskusji (3) 12.06.2015
Odprawy dla odchodzących ministrów – ile zarobią na pożegnanie?

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Niedawno odeszło z rządu kilku ministrów. Opinię publiczną zainteresowały odprawy, które mają dostać.

Odprawy dla osób odchodzących z zarządów spółek Skarbu Państwa, banków, a także różnych sfer rządowych zawsze interesowały opinię publiczną. Nic tak nie rozgrzewało mediów, jak wysokość wypłat dla prezesów, ministrów, posłów.

O wysokości wypłat, a także odpraw oraz innych świadczeń mówi ustawa z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Do tego można zapoznać się z odpowiedzią ministra spraw wewnętrznych i administracji na interpelację znajdującą się na stronach rządowych.

Jednym słowem, kto przepracował na swoim stanowisku co najmniej 12 pełnych miesięcy, ma prawo do trzymiesięcznej odprawy, ale tylko, jeśli nie podejmie pracy przez kolejne 3 miesiące. Jeśli jednak ministrowie zatrudnią się i będą pobierali wypłatę, to przysługuje im tak zwane wyrównanie, czyli mogą otrzymać różnicę pomiędzy wypłatą za rządowe stanowisko, a obecnie pobieraną kwotą, chyba, że będzie ona wyższa od ich wcześniejszych poborów.

Rząd opuścili Bartosz Arłukowicz, Rafał Baniak, Andrzej Biernat, Stanisław Gawłowski, Włodzimierz Karpiński, Radosław Sikorski i Tomasz Tomczykiewicz. Oprócz Rafała Baniaka, każdy z pozostałych jest także posłem, przez co tylko on otrzyma trzykrotność swojej dotychczasowej podstawowej wypłaty. Reszta może liczyć na wspomniane wcześniej wyrównania, które będą liczone od diety poselskiej, która im nadal przysługuje.

Jak wyliczyli dziennikarze Newsweeka, pieniądze, które otrzymają nie będą tak gigantyczne, jak spekulowali internauci. Odpowiednio Bartosz Arłukowicz może liczyć na nieco ponad 5475 zł, Rafał Baniak – 34 311 zł, Andrzej Biernat – nieco ponad 1152 zł, Stanisław Gawłowski nie otrzyma nic, Włodzimierz Karpiński niemal 6027 zł, Radosław Sikorski – niemal 14 973 zł, a Tomasz Tomczykiewicz – 5112 zł.

Nie są to kwoty, które upodabniałyby polityków do dyrektorów spółek Skarbu Państwa, czy byłych szefów banków, którzy odprawy liczyli często w milionach złotych.

Masz problemy związane z uzyskaniem odprawy lub wypłaty z zakładu pracy i chciałbyś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com