Gigantyczne pieniądze za opiekę nad domem i wychowanie dzieci. Przyznano rewolucyjne odszkodowanie

Prawo Rodzina Zagranica Dołącz do dyskusji
Gigantyczne pieniądze za opiekę nad domem i wychowanie dzieci. Przyznano rewolucyjne odszkodowanie

Odszkodowanie za opiekę nad domem i dziećmi w trakcie trwania małżeństwa w polskich realiach wydaje się niemożliwe. Tymczasem hiszpański sąd wydał rewolucyjny wyrok, który może wpłynąć na sytuację wielu kobiet w tym kraju. Niemal milion złotych odszkodowania, renta i alimenty na rzecz byłej żony oraz dzieci to konsekwencje nie tylko nieodpłatnej pracy w domu, ale i stosowania przez małżonka przemocy ekonomicznej.

Przełomowy wyrok w Hiszpanii w sprawie byłych małżonków

Wykonywanie codziennych obowiązków domowych i dbanie o wychowanie dzieci to praca, którą wycenić jest niezwykle trudno. Jak się jednak okazuje, nie jest to niemożliwe. Do takiego wniosku doszedł hiszpański sąd, który po rozwodzie małżeństwa z 25-letnim stażem przyznał kobiecie odszkodowanie za opiekę nad domem i dziećmi w wysokości 204 624,86 euro. Co więcej, były już małżonek zobowiązany będzie do płacenia jej renty wyrównawczej w wysokości 500 euro miesięcznie. Dodatkowo, mężczyzna musi też ponieść ciężar uiszczania alimentów w kwotach 400 i 600 euro na rzecz dwóch córek.

Skąd wziął się taki wyrok? Po pierwsze małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego zawarli intercyzę. Przez wszystkie lata związku to mężczyzna prowadził finanse i zajmował się utrzymaniem rodziny. Tym samym to do jego majątku osobistego spływały wszystkie pożytki. W tym czasie kobieta skupiła się na codziennych obowiązkach domowych oraz wychowaniu małoletnich córek.

W toku procesu wyszły na jaw liczne zachowania mężczyzny, które nosiły znamiona przemocy ekonomicznej. Mąż wydzielał bowiem żonie pieniądze, a wszystkie wydatki musiały być przez niego zatwierdzane. Kobieta twierdziła także, że były mąż nie zezwalał jej na podjęcie jakichkolwiek czynności zarobkowych. Sam w tym czasie dorobił się gigantycznego majątku.

Odszkodowanie za opiekę nad domem i dziećmi – ciężka praca w cieniu też musi być doceniona

Po trzech latach od rozwodu bohaterka historii Ivana doczekała się rozstrzygnięcia sprawy w sądzie. Hiszpański sąd stwierdził, że za 25 lat nieodpłatnej pracy w cieniu swojego byłego męża kobiecie należy się wysokie odszkodowanie. Stawkę równowartości niemal miliona złotych wyliczono na podstawie rocznej płacy minimalnej przez cały okres trwania małżeństwa.

Sąd podkreślił, że mężczyzna, który w tym czasie rozwinął sieć klubów fitness, zakupił Porsche Cayenne, Range Rovera 4×4, motocykle i 70-hektarową farmę, swój sukces zawdzięcza między innymi przejęciu przez byłą żonę obowiązków domowych. Tym samym nie jest dopuszczalna sytuacja, w której po rozwodzie kobieta wraz z dwójką córek została praktycznie bez środków do życia, a jej możliwości zarobkowe są znacznie ograniczone. Wyrok nie jest jednak prawomocny, a pełnomocnik byłego męża zapowiedział apelację.

Co ciekawe, to nie pierwszy tego typu wyrok w Hiszpanii. W styczniu 2022 roku w miejscowości Redondela sąd, przy niemal identycznym stanie faktycznym, zasądził od mężczyzny na rzecz swojej byłej żony kwotę 34 980 euro. Odszkodowanie w kwocie przyznanej Ivanie Moral ze względu na jego wysokość jest jednak przełomem.