Rząd anulował podatek Olgi Tokarczuk od Nagrody Nobla. A we Wrocławiu jeździmy za darmo, jeśli mamy jej książkę

Podatki Społeczeństwo Dołącz do dyskusji (285)
Rząd anulował podatek Olgi Tokarczuk od Nagrody Nobla. A we Wrocławiu jeździmy za darmo, jeśli mamy jej książkę

Minister Finansów, Jerzy Kwieciński, podjął decyzję – na swoim twitterowym koncie poinformował, iż Olga Tokarczuk, od dzisiaj polska noblistka, nie zapłaci podatku od otrzymanej nagrody.

Podjąłem decyzję o zaniechaniu poboru podatku PIT od przychodów związanych z Nagrodą Nobla. W najbliższym czasie wydam stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Raz jeszcze serdecznie gratuluję Pani Oldze Tokarczuk i bardzo cieszę się z docenienia twórczości polskiej autorki – czytamy na profilu Ministra Finansów.

W rozmowie z dziennikarzami minister przyznał też, że jeszcze nie miał okazji poznać twórczości literackiej Olgi Tokarczuk. Jak podkreślił, w wolnym czasie z przyjemnością to nadrobi. Pod znakiem zapytania pozostaje jeszcze kwestia dodatkowego uhonorowania Olgi Tokarczuk. Jak informuje Minister Finansów, rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie.

Olga Tokarczuk a podatek od Nobla

Jaką kwotę w ramach Nagrody Nobla otrzyma Olga Tokarczuk? 9 milionów Koron, czyli w przybliżeniu 3,5 miliona złotych – to wartość pieniężna przyznanej polskiej pisarce nagrody, którą odbierze 10 grudnia podczas uroczystej gali w Sztokholmie.

Przez cały dzień napływają gratulacje dla polskiej pisarki, która otrzymała Nagrodę Nobla po Wisławie Szymborskiej. Oficjalne gratulacje na twitterowym profilu przekazał także Prezydent RP Andrzej Duda:

Decyzja Ministra Finansów Jerzego Kwiecińskiego spotkała się z pozytywnymi reakcjami. Nagroda Nobla dla polskiej pisarki to ogromne wyróżnienie i zarazem wielka promocja dla naszego kraju. Deklaracja o możliwości niepłacenia podatku od tak dużej kwoty jest zapewne miłym gestem, który, w przypadku tak wybitnej postaci, zdaje się być zrozumiały.

We Wrocławiu podróżujemy komunikacją MPK za darmo

Ponieważ Olga Tokarczuk na co dzień mieszka we Wrocławiu, prezydent miasta postanowił uhonorować jej twórczość darmowymi przejazdami MPK dla wybranych.

Z tej okazji, aby wspólnie uczcić sukces Pani Olgi – decyzją Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk każdy, kto będzie miał przy sobie książkę jej autorstwa, podróżuje komunikacją miejską za darmo do końca tygodnia!