Podatek cukrowy powoduje nie tylko wzrost cen. NIK ujawnia bałagan przy wydawaniu środków

Państwo Podatki Dołącz do dyskusji
Podatek cukrowy powoduje nie tylko wzrost cen. NIK ujawnia bałagan przy wydawaniu środków

W styczniu tego roku minęły trzy lata od wprowadzenia tzw. podatku cukrowego. Możemy więc pokusić się o podsumowania, dotyczące tego, w jaki sposób opłata spełniła swoje zadanie. Niestety, ale wiadomości nie są korzystne dla obywateli – Najwyższa Izba Kontroli ujawniła szereg nieprawidłowości, dotyczących wydawania pieniędzy, pochodzących z podatku. NIK podał także szczegółowe dane, dotyczące skutków wprowadzenia opłaty cukrowej w Polsce.

Podatek cukrowy wpłynął na wzrost cen i zmniejszył popyt na szereg produktów

Środki, które zasiliły budżet NFZ w latach 2021-2023 są niebagatelne – wynosiły blisko 4,5 mld złotych. NIK w swoim raporcie przytacza także dane Centrum Monitorowania Rynku, z których wynika, że podatek cukrowy przyczynił się do wzrostu cen napojów gazowanych aż o 36 proc. Dodatkowo wzrosty cen dotyczyły także wód smakowych (o ok. 22%) i herbat mrożonych (o 18%).

NIK potwierdza, że pomimo tego, że opłata cukrowa została wprowadzona 3 lata temu, w dalszym ciągu mamy szereg wątpliwości interpretacyjnych, dotyczących przede wszystkim charakteru tego podatku.

Rozliczanie tego typu podatku nie było w dostateczny sposób monitorowane. Problemów jest jednak więcej

NIK ujawnia także, że środki, które miały być wsparciem leczenia negatywnych skutków zdrowotnych spożywania napojów i produktów słodzonych, często miały charakter fiskalny i były przeznaczane na finansowanie ogółu świadczeń.

Kolejnym błędem było niewdrożenie odpowiedniego systemu monitorowania rozliczeń środków, pochodzących z opłaty. Z ustaleń NIK wynika, że pieniądze te trafiały do wspólnej puli, co w praktyce uniemożliwiało ustalenie, na jaki cel są one wydawane. Co więcej, wpływy z opłaty od środków spożywczych nie zwiększyły nakładów na finansowanie świadczeń zdrowotnych.

NIK w kontuzji raportu zwraca uwagę na możliwość całkowitego zastąpienia opłaty cukrowej daniną, która w odpowiedni sposób będzie oddawała jej charakter.

NIK nie miał jednak zastrzeżeń do wydatków, związanych z opłatą od napojów alkoholowych

Z raportu wynika, że gminy w odpowiedni sposób wykorzystywały środki, które pochodziły z opłaty od napojów alkoholowych. Nakierowane zostały one na profilaktykę i rozwiązywanie problemów alkoholowych, czyli zgodnie z przeznaczeniem. Środki te były także prawidłowo rejestrowane i klasyfikowane w sprawozdaniach budżetowych. NIK jednak sugeruje Ministerstwu Zdrowia, aby środki te były wskazane jako dodatkowy przychód (obok składki zdrowotnej), który jest przeznaczony na świadczenie opieki zdrowotnej w przypadku leczenia uzależnień i następstw nadmiernego spożywania alkoholu przez Polaków.