Coraz częściej słyszymy o tym, że urzędnicy w starostwach i gminach podnoszą opłaty za użytkowanie wieczyste. Wielu mieszkańców otrzymując informację, jest po prostu przerażona, bo naliczone opłaty przewyższają dotychczasowe kilkakrotnie, a takich kwot nie udźwignie większość domowych budżetów.
Doniesienia są z wielu stron Polski i dotyczą zarówno miast jak i terenów wiejskich. Władze gmin i starostw zatrudniają rzeczoznawców, którzy niejednokrotnie nie przykładają się do swoich obowiązków i idąc po linii najmniejszego oporu, przyjmują najwyższe ceny działek z krótkiego okresu lub nie uwzględniają obniżenia ich cen w ostatnich miesiącach. Może to też być inna sytuacja, o której plotkują właściciele działek, że rzeczoznawcy dostają „zlecenie” na wykonanie takiego wyliczenia od wyższych rangą urzędników, aby do kasy wpłynęło więcej pieniędzy.
Nie ma znaczenia jednak jaki jest powód tego typu sytuacji, gdy właściciele mieszkań lub domów nie są w stanie płacić tak wysokich rachunków. Jedni mają tylko podwójną opłatę, ale inni nawet i 10krotność wcześniejszych kwot, a to już są dość spore wydatki.
Czy mieszkańcy skazani są na wnoszenie niepoprawnie naliczonych opłat? Czy można odwoływać się od innych instancji? Czy sąd może nakazać obniżenie rachunków?
Jeśli macie problemy ze źle naliczonymi opłatami, lub problemydotyczą Waszych znajomych i bliskich, to zgłoście się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.
Zdjęcia pochodzą z freeimages.com