Zawsze jestem rozdarty w takich sytuacjach. Z jednej strony mamy palaczy, którym trudno kibicować, a ich hobby kosztuje nas wszystkich pieniądze z budżetu służby zdrowia. Z drugiej – nie jestem przesadnym fanem odgórnych państwowych zakazów, dot. tego, co dla nas dobre, a co złe.
Papierosy wprawdzie nie zostaną zakazane, ale zgodnie z unijnymi wytycznymi, już od 20 maja 2020 roku ze sprzedaży również w Polsce wycofane zostaną papierosy mentolowe oraz z kapsułką. Zdaniem ekspertów, smakowy charakter papierosów wciągał w nałóg coraz więcej osób.
Uczestniczyłem wczoraj w spotkaniu Forum Konsumentów, podczas którego zaprezentowano liczne dane na temat nadchodzącego zakazu sprzedaży mentolowych papierosów. I wnioski są takie, że większość palaczy nawet nie wie, co ich czeka.
Świadomość nadchodzących zmian na rynku jest stosunkowo niska: około 2/3 ogółu Polaków oraz połowa palaczy (pali nawet 9 mln osób) nie jest ich świadoma. Co istotne, zmiany związane z wejściem w życie dyrektywy unijnej wycofującej z rynku papierosy mentolowe i z kapsułką dotyczą dużej grupy ankietowanych palaczy (42%). Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. 81% osób jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy.
Palacze nie mają jednak zamiaru przesadnie przejmować się nakładanymi ograniczeniami:
Niemal 90% palaczy nie zamierza zrezygnować z nałogu po wejściu w życie unijnej dyrektywy. Około 50% obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16% przejdzie na produkty alternatywne (np. e-papierosy i podgrzewacze tytoniu jak IQOS). Natomiast prawie 20% wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.
Największe rozbawienie w czasie konferencji wzbudziła jednak odpowiedź 2% ankietowanych. Otóż planują oni sami mentolizować swoje papierosy.
„Naszym zdaniem polityka zakazów nie zawsze jest skuteczną taktyką w walce z paleniem papierosów. Jak wynika z badania zdecydowana większość palaczy, pomimo nadchodzącego zakazu, nie zamierza zrezygnować z nałogu. Niezwykle niepokojący jest fakt, iż jedynie 16% osób rozważa przejście na legalne produkty alternatywne, takie jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu, podczas gdy prawie 20% palaczy deklaruje chęć ich zakupu z nielegalnych i niebezpiecznych źródeł. Będziemy monitorować efekty tej zmiany prawnej.”- mówi Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.
Forum zdecydowało się na uruchomienie dedykowanego serwisu informacyjnego „Zakaz mentoli„, w którym będzie edukować o nadchodzących zmianach w prawie, a także przedstawiać alternatywy dla palaczy – jak już kilkukrotnie wspominaliśmy, zakaz nie zrównał ze sobą papierosów, e-papierosów czy IQOS-ów, które nadal będą legalnie oferować aromat mentolowy. W opublikowanym wczoraj raporcie Public Health England (agencja wykonawcza ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii) eksperci zachęcają do korzystania z alternatyw dla papierosów. Agencja podkreśla, że choć palenie e-papierosów nie jest całkowicie pozbawione ryzyka, są znacznie mniej szkodliwe niż papierosy.