Dla mnie taśmy Kaczyńskiego nie są aferą. Są natomiast nieco spalonym medialnie przez Gazetę Wyborczą i Tomasza Lisa, obrazem pewnej patologii, która ma miejsce już od dłuższego czasu.
Jeśli coś mnie w publikacji Gazety Wyborczej szokuje, to kolejny raz wątek Pekao S.A. Temat jakim jest spółka Srebrna, że Jarosław Kaczyński to wcale nie jest melepeta bez konta w banku, że ma ambicje budowy wieżowca w Warszawie czy że uprawia łączenie polityki z próbą budowania biznesowego zaplecza – o tym wszystkim mniej więcej wiedziałem od jakiegoś czasu. Każdy choć trochę zorientowany wiedział. Problem w tym, że część się przyzwyczaiła, część nie bardzo widziała potencjał, by coś z tym zrobić, dla części było to bez znaczenia.
Osobiście nie zgadzam się zresztą z rozpaczliwą politycznie retoryką, wskazującą, że „Jarosław Kaczyński to jednak nie taki wcale partiota, tylko pazerny biznesmen”. Nie mam większych złudzeń, co do tego, że celem prezesa PiS jest władza i tylko władza. Dwa wieżowce miały więc służyć budowaniu gospodarczego zaplecza Prawa i Sprawiedliwości. Tak jak dziś partia buduje swoje gospodarcze zaplecze… przy użyciu spółek skarbu państwa, niestety.
Martwi mnie wątek banku Pekao S.A.
Jakiś czas temu na łamach Bezprawnika komentowałem wieści o tym, że bracia Karnowscy (skrajnie propisowskie, zresztą powiązane ze spółką Srebrna, media) szykują się do zakupu Radia Zet za pieniądze z Pekao S.A.
Nakreślałem w tamtym artykule model pewnej patologii, twierdząc nawet, że zamiast Polski Balcerowicza, wybraliście Polskę Leppera. Tę z kolei cechuje kiepska mentalność, rozbudowany moloch państwowy, z którego łatwo czerpać przez uprzywilejowanych, wycierając sobie zarazem buzię hasłami o ratowaniu ubogich. Wniosek był przewidywalny, ale jedyny słuszny: prywatyzować, prywatyzować, prywatyzować.
Oto bowiem na Taśmach Kaczyńskiego znów pojawia się motyw Pekao S.A. i znów w co najmniej niepokojącym kontekście banku będącego dostępnym na każde zawołanie ze strony władzy, który być może gotów jest wbrew swoim interesom ekonomicznym finansować związane z władzą przedsięwzięcia.
Sprawdzam największe banki w Polsce – Pekao S.A. jest tam na drugim miejscu, zaraz po PKO BP. Oba banki są państwowe, choć ten drugi coraz częściej niebezpiecznie blisko pojawia się w kontekście instytucji powiązanej nie tylko ze skarbem państwa, ale przede wszystkim z konkretnymi politykami i przedsięwzięciami biznesowymi osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Moim zdaniem to każe zadać sobie pytanie o to, czy aby na pewno Bank Pekao S.A. jest bankiem dobrze zarządzanym. W mojej ocenie warto zastanowić się nad tym, czy jest to aby na pewno najlepsze miejsce do lokowania naszych oszczędności.
Dość wspomnieć, że w również państwowym PKO BP padają takie tweety:
Moim zdaniem takie odcinanie się od drugiej instytucji jest dość wymowne.
Karnowscy powalczą o Radio Zet z Pekao S.A. i Orlenem?
Jak gdyby atmosfera wokół Orlenu nie była dostatecznie gęsta po tym, jak premier Morawiecki nawrzucał na taśmach Robertowi Kubicy, a chwilę potem za sprawą cudu za publiczne pieniądze przedsiębiorstwa państwowego zdecydowano się zasponsorować mu starty w wyścigach F1 (marketingowo jest to dla mnie ruch niezrozumiały, to nie jest dobra przestrzeń reklamowa dla Orlenu, biorąc pod uwagę jej cenę, ale i zakres docelowych rynków), dziś koncern pojawia się w kontekście Pekao S.A. i zakupu Radia Zet przez braci Karnowskich.
Wirtualne Media donoszą bowiem, że na wieść o poważnym zainteresowaniu Radiem Zet ze strony Agory i kontrowersyjnego biznesmena G. Sorosa (z deszczu pod rynnę), Pekao S.A. i bracia Karnowscy gotowi są zintensyfikować starania w przejęciu przy wsparciu Orlenu.
Pisałem już w swoim felietonie na temat Bezprawnika, że transakcja wygląda trochę tak, jak gdyby Pekao S.A. dawało Karnowskim kredyt na zakup Radia Zet, na który raczej ich nie stać, a potem samo spłacało ten kredyt kupując w radiu swoje reklamy. Dziś na tej medialnej układance zdaniem Wirtualnych Mediów pojawia się również Orlen. W spółce właśnie wymieniono dyrektora marketingu, a nowym został Jarosław Skorupa, który w swoim dorobku zawodowym ma takie oto powiązania: Telewizja Republika, Gazeta Polska i Niezależna.pl czy Grupa Fratria – wydawnictwo braci Karnowskich. Pojawiające się w WM sugestie, że nowy kierownik marketingu Orlenu ma między innymi zagwarantować określoną liczbę reklam w Radiu Zet w celu zapewnienia zabezpieczenia dla kredytu, są przez koncern bardzo stanowczo dementowane.
A czy ja w to wierzę, czy nie… jedno jest pewne. Ponieważ na jakościową klasę polityczną w tym kraju straciłem już wiarę, a po drodze straciłem też wiarę w ludzkość, rozwiązanie – smutne – jest jedno: prywatyzować, prywatyzować, prywatyzować.