Pensje w Amazonie wzrosły – odpowiedź na bunt?

Gorące tematy Praca Dołącz do dyskusji (7)
Pensje w Amazonie wzrosły – odpowiedź na bunt?

Polscy pracownicy amerykańskiego sklepu otrzymają wyższe pensje. Amazon twierdzi, że nie jest to spowodowane żądaniami związków.

Na początku lipca pisaliśmy o tym, że pracownicy Amazonu w Sadach pod Poznaniem buntowali się w związku z warunkami pracy i nadgodzinami. Niecały miesiąc później, koncern poinformował, że już od 1 sierpnia poprawie ulegną płace. Czy to tylko zbieg okoliczności?

Podwyżka ma być efektem nie buntów czy żądań związków zawodowych (które chciały podniesienia pensji do 16 zł brutto na godzinę), a corocznego przeglądu wynagrodzeń. Kerry Person, dyrektor ds. operacyjnych Amazon Polska wypowiedział się o powodach zmian następująco:

Przeanalizowaliśmy dane dotyczące płac i benefitów oferowanych przez 150 lokalnych firm. Porównaliśmy oferowane przez nas pensje z wynagrodzeniem na podobnych stanowiskach w naszym regionie, takimi jak operator wózka widłowego, pracownik działu produkcji, pracownik magazynowy, operator maszyn, pomocnik w magazynie, brygadzista czy kierownik zespołu. Wszystkie te działania miały wpływ na podjęte przez nas decyzje

Wypłaty mają wzrosnąć o nawet 12,5 procenta. Pensje ponad 6 tysięcy zatrudnionych w Polsce pracowników mają także zostać zrównane. Do tej pory stawki w Bielanach Wrocławskich i w Sadach nieznacznie się od siebie różniły. Od sierpnia szeregowy pracownik zarobi 14 zł za godzinę, natomiast liderzy 18 zł.

Firma chwali się też, że niewielu pracowników którzy dostają w niej pracę decyduje się na odejście. Od początku roku 2015 średnio na 100 pracowników tymczasowych rezygnuje jedna osoba. Wśród zatrudnionych na stałe, współczynnik ten jest jeszcze niższy.

Dla wielu praca w amerykańskiej firmie oznacza prestiż i dobrobyt. Praktyka jednak pokazuje co innego, choć ta także się zmienia. Amazon nawet jeśli dostosowuje się do żądań i odpowiada na bunt, nie może tego przyznać, ponieważ naraziłby się na dalsze roszczenia niezadowolonych pracowników.

Podobnie zresztą, przy ostatnim ogłoszeniu nadgodzin, twierdzono że nie mają one nic wspólnego ze strajkiem i tymczasowym spadkiem produktywności w centrum w Niemczech. Jak było faktycznie, nie wiadomo.

Problemy z prawem pracy, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: shutterstock.com