Pijana kobieta urodziła dziecko. Prokuratura postanowiła jednak umorzyć postępowanie, bo płód w świetle prawa nie jest człowiekiem

Gorące tematy Prawo Rodzina Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (290)
Pijana kobieta urodziła dziecko. Prokuratura postanowiła jednak umorzyć postępowanie, bo płód w świetle prawa nie jest człowiekiem

Pijana kobieta urodziła dziecko, które w momencie przyjścia na świat miało 0,9 promila w organizmie. Zdaniem prokuratury nie był to jednak powód, by poniosła odpowiedzialność karną. Zgodnie z prawem człowiekiem stajemy się z chwilą narodzin. Za zachowanie względem płodu matka ma natomiast nie ponosić odpowiedzialności.

Na przełomie marca i kwietnia 2019 roku pijana kobieta urodziła dziecko. W organizmie miała 1,09 promila alkoholu. Prokuratura w Miastku wszczęła więc śledztwo w sprawie narażenia zdrowia i życia dziecka.  Zgodnie z artykułem 160. Kodeksu karnego:

Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Postępowanie zostało jednak umorzone. Prokuratura w Miastku tłumaczyła bowiem, że zgodnie z prawem dziecko staje się człowiekiem z chwilą rozpoczęcia akcji porodowej. Prawo rozgranicza czas, w którym można mówić o płodzie i o człowieku. Spożywanie alkoholu przez matkę odbywało się natomiast w trakcie ciąży, a więc w momencie, gdy zgodnie z prawną regulacją dziecko nie było jeszcze człowiekiem.

Gdyby alkoholem pojone było narodzone dziecko, sprawa wyglądałaby inaczej

Dziecko przyszło na świat jako wcześniak – w  7. miesiącu ciąży w dodatku z wadą serca i płodowym zespołem alkoholowym. To zdaniem prokuratury było jednak niewystarczające, by ukarać matkę dziecka. Jak podkreśliła prokuratura, inaczej sytuacja wyglądałaby w momencie, gdy matka podałaby alkohol dziecku już narodzonemu. Podobne stanowisko w tej sprawie wyraził też Sąd Najwyższy. W uchwale I KZP 18/06 orzekł, że przedmiotem ochrony przewidzianej w art. 160 k.k. jest życie i zdrowie człowieka od rozpoczęcia porodu.

Jedno postępowanie umorzono, drugie zostanie wszczęte wobec ojca kobiety

Postępowanie dotyczące narażenia zdrowia dziecka przez pijaną matkę umorzono. To jednak tylko pierwszy wątek w tej sprawie. Drugim jest przemoc domowa. Prokurator skierował bowiem akt oskarżenia przeciwko ojcu kobiety. Według ustaleń śledczych mężczyzna znęcał się nad swoją córką oraz konkubiną psychicznie i fizycznie. Wszczynał awantury, zastraszał je, nękał, kopał, szarpał, a nawet kierował względem nich groźby pozbawienia życia. Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Pijana kobieta urodziła dziecko – teraz sprawą zajmie się prokuratura wyższego rzędu

Prawidłowość postępowania Prokuratury Rejonowej w Miastku zdecydowała się zbadać Prokuratura Regionalna w Gdańsku. Jak powiedziała rzecznik Marzena Muklewicz:

Jako prokuratura wyższego rzędu przeprowadzimy analizę akt sprawy, sprawdzimy czy postępowanie było prowadzone prawidłowo, czy w toku śledztwa wykonane zostały wszystkie czynności oraz zbadamy zasadność podjętej przez Prokuraturę Rejonową w Miastku decyzji.