Jak przedsiębiorca może wysłać PIT przez Internet i o czym musi pamiętać?

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (46)
Jak przedsiębiorca może wysłać PIT przez Internet i o czym musi pamiętać?

Rocznej deklaracji PIT nie trzeba składać w urzędzie skarbowym – można to zrobić w domu, przez Internet. O czym należy pamiętać, by dokonane w ten sposób rozliczenie było poprawne? 

Składanie PIT-u przez Internet: jakie deklaracje można złożyć online?

Jeśli chodzi o składanie PIT-u przez Internet, możliwe jest wysłanie sześciu rodzajów deklaracji (razem z załącznikami). Chodzi o:

  • PIT-28 (w przypadku działalności gospodarczej lub najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych)
  • PIT-36 (działalność gospodarcza opodatkowaną na zasadach ogólnych)
  • PIT-36L (działalność gospodarcza opodatkowana podatkiem liniowym)
  • PIT-37 (osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej)
  • PIT-38 (w przypadku dochodów kapitałowych)
  • PI-39 (w przypadku zbycia nieruchomości i praw majątkowych)

Przekrój deklaracji podatkowych, które można złożyć elektronicznie, jest zatem dość szeroki. Czas na ich złożenie przedsiębiorcy i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mają do końca kwietnia – z wyjątkiem osób, które składają deklaracje PIT-28. One muszą wysłać deklaracje do końca lutego.

PIT-37 i PIT-38 dla osób fizycznych także przez Twój e-PIT

Oczywiście osoby fizyczne, które składają deklaracje PIT-37 i PIT-38 mogą zrobić to z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. To oczywiście znacznie wygodniejsza opcja – PIT za podatnika wypełnia urząd skarbowy. Sam podatnik jedynie sprawdza poprawność danych i ewentualnie dokonuje potrzebnych zmian w zakresie ulg, z których może skorzystać. Jednak właśnie ze względu na ulgi wiele osób decyduje się albo na samodzielne dostarczenie PIT-u do US, albo na pomoc księgowej lub biura rachunkowego – specjaliści zazwyczaj podpowiadają, jakie ulgi można uwzględnić.

Skorzystania z usługi Twój e-PIT nie mają na ten moment – wbrew wcześniejszym zapowiedziom rządzących – przedsiębiorcy. W tym roku są zatem zmuszeni do złożenia deklaracji osobiście lub przez Internet.

Co zrobić, aby złożyć PIT przez Internet nie korzystając z usługi Twój e-PIT?

Należy pamiętać, że do złożenia PIT przez Internet nie trzeba mieć profilu zaufanego ani kwalifikowanego podpisu elektronicznego (chociaż jeśli składający deklarację chce, to ma taką możliwość). Przesłanie deklaracji online jest również bezpłatne.

Złożenie PIT przez Internet jest możliwe po podaniu danych weryfikacyjnych podatnika, takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, NIP lub PESEL oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym za poprzedni rok (tzw. dane autoryzujące, które zapewniają autentyczność deklaracji).

Wysyłki deklaracji można dokonać przez programy do rozliczeń rocznych lub e-Deklaracje przygotowane przez Ministerstwo Finansów.

Nie zapomnij o UPO

Po złożeniu deklaracji online należy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Warto pamiętać o tym, że konieczne jest przechowywanie poświadczenia odbioru (razem z kopią złożonej deklaracji rocznej) przez 5 lat podatkowych.