Plecak towarzyszy dzieciom każdego dnia w drodze do szkoły. Niestety, wielu uczniów nosi zbyt ciężkie tornistry, co kończy się dla niektórych poważnymi problemami ze zdrowiem. W plecaku czasami znajdują się nie tylko podręczniki do nauki i zeszyty, ale także przedmioty, które akurat danego dnia nie będą potrzebne w szkole. Rodzice powinni zadbać o to, aby plecak ich dziecka był odpowiednio dobrany do wieku potomka i nie stanowił zbędnego obciążenia.
Waga plecaka to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice i nauczyciele zwracali uwagę na to, co dzieci noszą w plecakach. Ergonomiczne plecaki, dostosowane do masy ciała ucznia, pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała i zapobiegają spadkowi kondycji.
Właściwie dobrany plecak dla dziecka powinien być przede wszystkim wygodny
Na co warto zwrócić uwagę? Na cechy ergonomiczne plecaka: odpowiednio usztywniona tylna ściana powinna dobrze przylegać do pleców dziecka, a szelki powinny być szerokie i równo rozłożone. Ich długość powinna umożliwiać łatwe zakładanie i zdejmowanie plecaka.
Plecak powinniśmy nosić na obu ramionach, dodatkowy pasek piersiowy zwiększa stabilność i komfort noszenia. Cięższe przedmioty powinniśmy ułożyć na dnie, a lżejsze i najpotrzebniejsze na górze.
To, ile może ważyć plecak, zależy od tego, ile waży uczeń
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10–15 proc. masy ciała ucznia. Prosty przykład: dziecko o wadze 25 kg powinno nosić plecak ważący maksymalnie 2,5–3,75 kg.
Tymczasem w badaniach przeprowadzonych przez pracowników PSSE w Słupsku na grupie 908 uczniów szkół podstawowych, aż 123 uczniów nosiło plecaki, których waga przekraczała zalecane normy. Najcięższy plecak ważył aż 9 kg.
Liczba uczniów do 10 proc. wagi plecaka w stosunku do masy ciała wyniosła 442 (tzw. niska norma). Z kolei liczba uczniów do 15 proc. wagi plecaka w stosunku do masy ciała – 343 (tzw. wysoka norma).
Zbyt ciężkie plecaki to tylko jeden z problemów
Każdorazowo, gdy stwierdzono przekroczenie dopuszczalnej wagi plecaka, przeprowadzano z uczniami krótkie pogadanki. Podczas takich rozmów wskazywano na przykre skutki dźwigania nadprogramowych kilogramów, łącznie z wadami postawy, które mogą wystąpić za kilka, kilkanaście lat.
W badaniach przeprowadzonych przez pracowników PSSE w Słupsku – Higiena Dzieci i Młodzieży przy współudziale Pionu Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia od września do grudnia 2023 roku zauważono obok niedostosowania w części przypadków wagi plecaka do wagi ucznia również inny niepokojący trend – wzrost masy ciała uczniów. W klasach VI, VII i VIII występowały przypadki uczniów ważących powyżej 100 kg i to zarówno dziewcząt, jak i chłopców.