Samorządy proponują nowy podatek lokalny. Płaciliby go wszyscy Polacy

Państwo Samorządy Dołącz do dyskusji
Samorządy proponują nowy podatek lokalny. Płaciliby go wszyscy Polacy

Być może w Polsce zostanie wprowadzony nowy podatek. Co ciekawe, mowa o podatku lokalnym, zaproponowanym nie przez rząd, a przez samorządy. Podatek na obronność, bo o nim mowa, miałby pomóc w sfinansowaniu wydatków na ochronę ludności.

„Podatek na obronność”. Samorządy nie chcą samodzielnie płacić za ochronę ludności

Jak donosi „DGP”, w związku z pracami nad projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA, Związek Powiatów Polskich zaproponował wprowadzenie nowego podatku lokalnego. Chodzi o podatek od obronności – pozyskane w ten sposób środki samorządy mogłyby przeznaczyć na sfinansowanie wydatków związanych z zapewnieniem ochrony ludności.

Skąd w ogóle pomysł na wprowadzenie nowego podatku? Prawdopodobnie to reakcja na pomysł MSWiA; z ustaleń „DGP” wynika, że plan rządu początkowo zakładał pozyskanie finansowania obronności od spółek, w których przynajmniej 50 proc. udziałów lub akcji mają jednostki samorządu terytorialnego; miałyby one przeznaczać nawet 10 proc. wydatków inwestycyjnych na zadania związane z zapewnieniem ochrony ludności. To natomiast mocno obciążyłoby zarówno same spółki, jak i samorządy, które prawdopodobnie byłyby zmuszone z własnych środków wspomóc spółki. Jak skomentował zresztą Marek Wójcik w imieniu Związku Miast Polskich, „nie wyobrażaliśmy sobie, żeby spółki komunalne, np. wodociągowe, miały przeznaczać pieniądze na obronność”. W efekcie rządzący mieli wycofać się z kontrowersyjnego zapisu, a spółki z udziałem samorządów zamieniono na spółki państwowe o istotnym znaczeniu dla gospodarki. Ich wkład w finansowanie obronności miałby wynosić 3 proc. wydatków inwestycyjnych.

Jeśli chodzi natomiast o sam „podatek na obronność”, to nie wiadomo zbyt wiele o tym, jak miałby wyglądać; niewykluczone zresztą, że propozycja ZPP miała raczej na celu zniechęcenie rządu do wprowadzania wcześniej wymienionego, kontrowersyjnego zapisu. Nie oznacza to jednak, że taki podatek w przyszłości nie ma racji bytu – zwłaszcza jeśli państwo chciałoby poważniej podejść do kwestii działań mających na celu zapewnienie ochrony ludności.

Co znajduje się w projekcie MSWiA?

Projekt, nad którym obecnie trwają prace, ma określać nie tylko zadania ochrony ludności w czasie pokoju i wojny, ale też m.in. wskazywać organy i podmioty zajmujące się realizacją tych zadań czy zasady planowania ochrony ludności. Oprócz tego w projekcie znajdują się też zasady funkcjonowania systemu wykrywania zagrożeń, użytkowania i ewidencjonowania obiektów zbiorowej ochrony czy sposób powoływania personelu do obrony cywilnej oraz ogólne zasady funkcjonowania organizacji obrony cywilnej.