3.0 Turbo Diesel coraz mniej opłacalny? Rząd zapowiada podatek dla posiadaczy pojazdów, wyposażonych w silniki o dużej pojemności

Gorące tematy Moto Podatki Środowisko Dołącz do dyskusji (463)
3.0 Turbo Diesel coraz mniej opłacalny? Rząd zapowiada podatek dla posiadaczy pojazdów, wyposażonych w silniki o dużej pojemności

Ekologia w niektórych środowiskach zyskuje znaczenie wręcz pejoratywne, ale nie można zapomnieć, że troska o naszą planetę powinna być w obecnych czasach niemalże kluczowa. Niektóre regulacje prawne, a w szczególności podatkowe, mogą powodować kontrowersje. Premier zapowiada podatek od pojemności silnika. Im większa, tym więcej trzeba będzie zapłacić.

O sprawie donosi serwis gazeta.pl

Podatek od pojemności silnika

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas szczytu klimatycznego COP24 ogłosił, iż posiadaczy niektórych pojazdów czekają zmiany w systemie podatkowym. Jak przekazuje źródłowy serwis, nowe przepisy, proponowane przez Ministerstwo Finansów, mają dosyć nieprzyjemny z pozoru cel. Chodzi o zniechęcenie polskiego kierowcy do zakupu pojazdów, wyposażonych w silniki o pojemności powyżej 2.0 – 2.5 l.

Premier zapowiedział, że zmiany dotyczyłyby konkretnie podatku akcyzowego.

Oprócz ograniczenia w wwożeniu na teren kraju pojazdów, wyposażonych w silniki o wysokiej pojemności, zmiany mają jeszcze jeden cel. To właśnie względy ekologiczne stanowią swoiste ratio legis ewentualnych zmian w tym zakresie. Promocja bardziej przyjaznych ekologicznie pojazdów miałaby na celu znaczną poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie ilości emitowanego CO2.

Ekologia

Takie zmiany, mimo że z pozoru wydają się być jawnym atakiem na wolność człowieka, to mają pewien sens. Oprócz względów ekologicznych w jakimś stopniu poprawi się bezpieczeństwo na drogach. Każdy zna co najmniej kilka osób, które kupują pojazdy z „dużymi” silnikami jedynie po to, aby pochwalić się mocą na drogach, nierzadko w miastach.

Z drugiej strony takie regulacje będą jawnie krzywdzące dla koneserów oraz posiadaczy dużych samochodów, które z racji swoich gabarytów muszą być wyposażone w rozwiązania techniczne, które zapewnią im niezbędną do działania moc.

Nie można jednak zapominać o względach ekologicznych, bo ostatnie kilkaset lat dosyć zauważalnie wpłynęło na otaczające nas środowisko. Każde racjonalne działanie w zakresie promocji ekologicznych rozwiązań powinno być dostrzegane i pochwalane. Budujące jest również to, że wiele miast niezależnie wprowadza na potęgę różnego rodzaju rozwiązania, mające na celu poprawę jakości życia nam wszystkim.