Przeciwny jestem sianiu niepotrzebnej paniki, więc podkreślę, że według oficjalnych przekazów Polska jest krajem bezpiecznym. Mimo wszystko zachowanie Putina nakazuje twierdzić, że wszystko jest jednak możliwe – i doskonale czują to Polacy. Strzelnice przeżywają istne oblężenie. Jak uzyskać pozwolenie na broń?
Jak uzyskać pozwolenie na broń?
Wojna w Ukrainie w sposób istotny oddziałuje na nastroje w Polsce. Do tego stopnia, że – jak informuje „Rz” – Polacy masowo ruszyli na strzelnice. Jedna z nich, znajdująca się na Dolnym Śląsku, odnotowała pięciokrotny wzrost frekwencji. Takie dane podał Paweł Dyngosz, prezes stowarzyszenia Braterstwo.
Cytowany przez „Rz” Paweł Dyngosz wskazuje, że:
Przed wojną szkoliliśmy w naszych obiektach najwyżej kilkadziesiąt osób dziennie, teraz bywa, że na trening trzeba wcisnąć nawet 300 chętnych.
Podobna sytuacja ma miejsce w znajdującym się nieopodal warszawy obiekcie – Gentleman Gun Club – liczba zainteresowanych strzelectwem znacznie się zwiększyła. Właściciel strzelnicy, Krzysztof Galimski, opowiedział „Rz”, że
[…] znacząco wzrosła liczba chętnych do uzyskania umiejętności, które w niespokojnych czasach mogą dać Kowalskiemu poczucie bezpieczeństwa.
W Polsce jest około 450. Mowa o samych ogólnodostępnych obiektach, bo służby, jak wojsko czy policja, dysponują swoimi strzelnicami.
Samo doskonalenie umiejętności na strzelnicy to jedno, ale w obliczu zagrożenia – według środowisk strzeleckich – warto nie tyle umieć posługiwać się bronią, ile samemu choćby jedną sztukę w domu posiadać. Prowadzi to do oczywistej kwestii: jak uzyskać pozwolenie na broń?
Polskie prawo podchodzi do tego restrykcyjnie
Problematykę broni w Polsce reguluje ustawa o Broni i amunicji. Poza kilkoma wyjątkami, posiadanie broni w Polsce wymaga uzyskania pozwolenia. Pozwolenie na broń nigdy nie jest wydawane bezpodstawnie, a musi służyć do określonego celu. Chodzi o:
- ochronę osobistą
- cele sportowe
- ochronę osób i mienia
- cele łowieckie
- rekonstrukcję historyczną
- cele szkoleniowe
- cele kolekcjonerskie lub pamiątkowe
Pozwolenie na broń do celów wskazanych powyżej poprzedzone jest procedurą administracyjną, a decyzję wydaje Komendant Wojewódzki Policji. W zależności od celu, procedura obarczona jest innymi wymogami, wiele z nich ma charakter bardzo ocenny.
Generalną zasadą jest to, że pozwolenie – niezależnie od celu – wydaje się, gdy wnioskodawca
nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni
W zależności od wybranego celu, ważna przyczyna wyglądać może inaczej. Ustawa wskazuje jednak kilka przykładów, tak też za ważne przyczyny uznaje się m.in.:
- udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze strzeleckim, posiadanie kwalifikacji sportowych oraz licencji właściwego polskiego związku sportowego – dla pozwolenia na broń do celów sportowych
- udokumentowane członkostwo w stowarzyszeniu o charakterze kolekcjonerskim – dla pozwolenia na broń do celów kolekcjonerskich
To właśnie dlatego pozwolenie na broń do celów sportowych oraz kolekcjonerskich są tak popularne: droga do uzyskania uprawnień jest niemalże pozbawiona wymogów typowo ocennych, co do których bardzo łatwo wydać decyzję odmowną.
Ponadto sportowcy i kolekcjonerzy nie muszą przedstawiać co 5 lat badań (chociaż tutaj planowane jest ograniczenie). Największym ułatwieniem jest to, że posiadanie patentu strzeleckiego (który strzelec sportowy powinien posiadać) zwalnia z obowiązku odbycia egzaminu na Policji, który trudno znać. Szczegółowe informacje – wraz z kosztem i przybliżonym czasem uzyskiwania uprawnień – znaleźć można najczęściej na stronach internetowych właściwych klubów strzeleckich.
Z bliskich sobie doświadczeń dodam tylko, że środowisko strzeleckie faktycznie trzyma się w Polsce dobrze i jest bardzo otwarte, a ewentualną pomoc związaną z uzyskaniem pozwolenia – także prawną – można uzyskać bardzo łatwo.