Polacy przenoszą konta przez podwyżki opłat za ich prowadzenie

Gorące tematy Finanse Zakupy Dołącz do dyskusji (197)
Polacy przenoszą konta przez podwyżki opłat za ich prowadzenie

Podwyżki opłat za prowadzenie kont są powodem zmiany banków przez Polaków.

Niemal każdy z naszych czytelników dysponuje zapewne przynajmniej jednym kontem bankowym,  podobnie jak spora rzesza Polaków. Niestety banki coraz częściej podnoszą opłaty za różnego rodzaju operacje, prowizje, etc. To sprawia, że Polacy przenoszą konta do innych banków.

Jeszcze dwa lata temu Krajowa Izba Rozliczeniowa pisała o tym, że Polacy są w czołówce pod względem skłonności do zmiany swojego banku na inny. Analizy objęły 27 krajów i wyniki pokazały, że 5 proc. badanych zmieniło bank w ciągu 2013 roku.  Wykazano, że jednym z powodów były promocje, które oferowane były przez banki. Dodatkowo stworzono mechanizmy, dzięki którym przeniesienie konta z jednej instytucji do innej jest bardzo ułatwione.

Kolejnym ułatwieniem są różnego rodzaju zestawienia i rankingi kont, dzięki którym bez problemu można wyczytać o tym, który bank oferuje w danym czasie najlepsze warunki, zarówno jeśli chodzi o prowadzenie kont, jak i dostępne kredyty, w tym także hipoteczne.

Obecnie na decyzje ludzi o przeniesieniu konta do innego banku mają wpływ także podwyżki opłat za prowadzenie kont, operacje na nich, podejmowanie pieniędzy z bankomatów, a także prowizje przy różnego rodzaju operacjach.

W dokonaniu takich operacji znacznie pomagają przepisy obowiązujące w naszym kraju od 2010 roku. Banki muszą ułatwić klientowi operację przeniesienia konta, w tym saldo, zlecenia stałe i czasowe. Dzięki Krajowej Izbie Rozliczeniowej powstał system OGNIVO.

Dzięki niemu znacznie łatwiej jest dokonać transferu konta, choć można zrobić to poprzez otwarcie nowego konta i ustalenie w nim podobnych działań, jakie były wykonywane w poprzedniej instytucji. Niedługo też może pojawić się nakazane przepisami darmowe konto bankowe dla każdego. Sporo się dzieje w naszej bankowości, ale dobrze by było, aby lepiej na tych zmianach wyszedł klient, nie bank.

Jeśli masz problemy związane z bankami, instytucjami finansowymi lub ubezpieczeniowymi, a także związane z wszelkimi innymi sprawami, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.