REKLAMA
  1. Home -
  2. Finanse -
  3. Inflacja i kredyt hipoteczny stresują zdecydowaną większość Polaków. Coraz więcej osób myśli o pracy w IT
Inflacja i kredyt hipoteczny stresują zdecydowaną większość Polaków. Coraz więcej osób myśli o pracy w IT

Inflacja i rosnące raty kredytów hipotecznych bez wątpienia stresują większość Polaków. Dobrze pokazują to wyniki badania firmy Evolution - 75 proc. Polaków stresuje się poziomem inflacji, natomiast 69 proc. przyznało, że stresujące jest dla nich posiadanie kredytu hipotecznego w obecnej sytuacji. 

Polacy stresują się inflacją i kredytem hipotecznym. To nie powinno dziwić

Firma Evolution, czyli globalny twórca i dostawca oprogramowania do gier online postanowiła sprawdzić - m.in. w trosce o swoich pracowników - jak bardzo Polacy są zestresowani i co im może pomóc. Z raportu "Stres a praca" wynika, że ponad 45 proc. Polaków odczuwa stres silniej niż jeszcze pół roku temu.

Okazuje się, że Polacy najbardziej stresują się inflacją i kredytem hipotecznym. Poziom inflacji wywołuje zaniepokojenie u 75 proc. Polaków, posiadanie kredytu hipotecznego - u 69 proc. Z wynikow badania firmy Evolution wynika również, że już blisko połowa ankietowanych (42 proc.) boryka się z problemami ze snem. To również nie powinno dziwić - jeśli wziąć pod uwagę fakt, że stres mocno wpływa na zakłócenia snu.

REKLAMA

Jak natomiast Polacy sobie radzą ze stresem, którego przyczyn należy dopatrywać się w obecnej sytuacji gospodarczej kraju? Najchętniej respondenci oddają się oglądaniu filmów lub seriali (57 proc.), słuchaniu muzyki (54 proc.) oraz spacerowaniu (53 proc.). Na kolejnych miejscach znalazły się takie aktywności jak spędzanie czasu z rodziną lub znajomymi (43 proc.), czytanie książek (39 proc.), granie w gry (28 proc.), uprawianie sportu (19 proc.). Uprawianie sztuki (malowanie, gra na instrumentach itd.) wskazało 6 proc. respondentów. Z kolei 6 proc. badanych nie wskazało żadnej z wymienionych wyżej aktywności.

Trudna sytuacja finansowa sprawia, że Polacy chcieliby pracować dłużej w ciągu dnia, ale tylko 4 dni w tygodniu

Z wyników badania firmy Evolution wynika również, że - w związku z trudną sytuacją i licznymi stresorami - Polacy chętnie pracowaliby dłużej w ciągu dnia, ale za to 4 dni wtygodniu. Taka opcja wydała się interesująca blisko 40 proc. ankietowanych. Ponad 31 proc. nie potrafiło natomiast określić, czy taki system pracy byłby dla nich lepszy.

REKLAMA

Jak komentuje Jacek Mrzygłód, Employer Branding and Communications Lead w Evolution,

Polacy myślą o IT ze względu na zarobki, pracę zdalną i elastyczne podejście do pracownika

Na luksus nieco elastyczniejszej pracy może pozwolić sobie wielu pracowników branży IT. Dodatkowo coraz więcej firm oferuje pracę zdalną lub hybrydową. Dla Polaków to kusząca opcja, co potwierdziły już zresztą wyniki poprzedniego badania firmy. Z poprzedniego raportu "Praca w IT" wynikało, że aż co czwarty Polak myśli o rozpoczęciu kariery w branży IT, a 60 proc. ankietowanych oczekiwałoby, że będzie mogło dzięki temu korzystać z elastycznego czasu pracy. Możliwość pracy z dowolnego miejsca wskazało natomiast 59 proc. respondentów. Z kolei ankietowani zapytani o to, dlaczego chcieliby pracować w IT, odpowiedzieli, że ze względu na wysokie zarobki (79 proc.), możliwość pracy zdalnej (64 proc.) i elastyczne podejście do pracownika (44 proc.). Jak komentuje Konrad Bromiński, Senior HR Manager w Evolution,

REKLAMA

Należy też pamiętać, że praca w branży IT jest uznawana za jedną z najbardziej stabilnych, co również jest niezwykle istotne w obecnej sytuacji. Można zatem podejrzewać, że w związku z rosnącymi obciążeniami finansowymi coraz więcej Polaków będzie rozważało zmianę branży - i naturalnym kierunkiem wydaje się właśnie branża IT.

Dołącz do dyskusji
Najnowsze
Warte Uwagi