Czy nam się to podoba, czy nie, w obecnych czasach ślub kościelny rzadko bywa rozpoczęciem drogi przez życie dwóch małżonków aż do śmierci. Często niestety małżeństwa kończą się nie tylko rozwodami, ale także ich kościelnym unieważnieniem. Widać to szczególnie w Polsce, która jest krajem, w którym liczba unieważnień sakramentu małżeństwa jest najwyższa w Europie. W innych krajach europejskich mamy za to do czynienia z odwrotnym trendem.
W Polsce unieważnia się najwięcej małżeństw w Europie. Jednak mieszkańcy innych krajów nie kwapią się do tej procedury
Z badań wynika, że liczba unieważnianych małżeństw w Polsce wzrosła w ciągu 30 lat o ponad 160 procent. W raporcie „Stwierdzenie nieważności małżeństwa w Kościele katolickim w Polsce” przygotowanym przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego możemy wyczytać, że aż 25 proc. wyroków na rzecz unieważnienia małżeństwa, zostało wydanych w Polsce. Dodatkowo w naszym kraju obserwujemy wzrost liczby stwierdzeń nieważności małżeństwa w Kościele, przy jednoczesnym spadku zawieranych małżeństw kościelnych. O tym zjawisku mówił w raporcie ekspert prawa kanonicznego ks. Michał Siennicki:
Zaprezentowane dane w raporcie w sposób trafny i rzetelny pokazują przemiany oraz trendy, jakie zachodziły w stwierdzeniu nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce, Europie i na świecie. Z danych ilościowych wynika, że liczba stwierdzeń nieważności małżeństwa w Kościele w Polsce rośnie. Brak jednak danych o profilu demograficznym uczestników tych procesów oraz innych informacji o nich, które umożliwiłyby pogłębienie analizy: wieku, miejsca zamieszkania, wykształcenia, stażu małżeńskiego, informacji o rozwodzie cywilnym itd.
Warto wspomnieć, że procedurę unieważnienia małżeństwa ułatwiła czas temu reforma papieża Franciszka pt. Mitis Iudex Dominus Iesus. Dzięki niej unieważnienie małżeństwa stało się łatwiejsze, wskutek znaczącego skrócenia procesu sądowego.
Co ciekawe, na świecie mamy do czynienia z trendem zupełnie odwrotnym niż w Polsce
Według danych Instytutu Pokolenia, liczba unieważnień małżeństw na świecie zmniejszyła się o 47 proc. w porównaniu z rokiem 1989. Według ekspertów tak znacząca dysproporcja pomiędzy danymi z Polski i ze świata świadczy o tym, że Polacy w dalszym ciągu poważnie podchodzą do tego sakramentu. Michał Kot, Dyrektor Instytutu Pokolenia, stwierdza także, że w krajach Europy Zachodniej od dawna nie mamy do czynienia z tak poważnym traktowaniem sakramentu małżeństwa, co ma odzwierciedlenie w danych, dotyczących liczby unieważnień np. w Ameryce Północnej.