Jak dodatkowo utrudnić życie przedsiębiorcom? Według rządzących najlepiej połączyć JPK_VAT z BDO – i to już w 2021 r.

Firma Podatki Środowisko dołącz do dyskusji (22) 28.09.2020
Jak dodatkowo utrudnić życie przedsiębiorcom? Według rządzących najlepiej połączyć JPK_VAT z BDO – i to już w 2021 r.

Edyta Wara-Wąsowska

Już za kilka dni zacznie obowiązywać nowy plik JPK_VAT – a przedsiębiorcy wciąż mają wiele wątpliwości w tej kwestii. Okazuje się jednak, że jakby tego było mało, rządzący postanowili połączyć JPK z… bazą BDO. A przecież jeszcze całkiem niedawno była ona przyczyną jeszcze większego chaosu i zamieszania wśród przedsiębiorców. 

Połączenie JPK_VAT z BDO już w 2021 r.? Przedstawiciele branży protestują

Większość obowiązków związana z rejestrem BDO została przesunięta na przyszły rok (firmy mogą np. do końca roku prowadzić papierową ewidencję). Jak się jednak okazuje, Ministerstwo Klimatu na przyszły rok zaplanowało również… połączenie JPK_VAT z bazą BDO. I to wbrew apelom przedsiębiorców, którzy nie tyle protestują przeciwko samemu połączeniu, co – przeciwko dokonaniu tego jeszcze w przyszłym roku.

Cel połączenia baz jest oczywisty. Chodzi o walkę z szarą strefą i o „odzyskanie” pieniędzy, które powinny wpłynąć do budżetu państwa, a które na ten moment pozostają w kieszeniach nieuczciwych przedsiębiorców. Projekt nowelizacji ustawy o odpadach, w którym umieszczono przepis o połączeniu nowego pliku JPK_VAT z bazą BDO, trafił do konsultacji społecznych.

Dlaczego połączenie JPK_VAT z BDO już w 2021 r. to kiepski pomysł? Nie chodzi już nawet o pandemię koronawirusa i fakt, że firmy już w tym momencie muszą zajmować się innymi kwestiami. System BDO – o czym przekonali się przedsiębiorcy m.in. pod koniec ubiegłego roku – wciąż jest obarczony wieloma błędami. Jego działanie trudno uznać za stabilne.

Połączenie JPK_VAT i BDO: jakie będą nowe obowiązki dla przedsiębiorców?

Planowane połączenie poskutkuje nowymi obowiązkami dla firm. W BDO część przedsiębiorców będzie musiała rejestrować różne informacje o fakturze. Chodzi o dane takie jak numer faktury, data jej wystawienia, NIP nabywcy, kod odpadu i jego masę czy kwotę należności. Szacuje się, że tym obowiązkiem zostanie objętych ok. 30 proc. podmiotów zarejestrowanych w BDO.

BDO – tak, połączenie z JPK_VAT, tak, w 2021 r. – nie

Niestety, pomysł połączenia JPK_VAT z bazą BDO i nałożenie na część przedsiębiorców dodatkowych obowiązków już w 2021 r., wydaje się po prostu nieprzemyślany. Zwłaszcza, że MK powinno pamiętać o problemach – także technicznych – z systemem BDO. Przed jego wdrożeniem rządzący zresztą zapowiadali, że wszystko jest gotowe, a rzeczywistość zweryfikowała ich twierdzenia. Wydaje się zatem, że w tym momencie MK powinno skupić się raczej na upewnieniu, że system BDO (sam w sobie) nie stworzy już kolejnych problemów, a przedsiębiorcy będą mogli bez problemu wykonywać od nowego roku obowiązki, które początkowo miały ich obejmować już w 2020.

Co ważne, nie chodzi o kwestionowanie samej idei połączenia JPK_VAT i BDO, umożliwiającego państwu lepszą kontrolę gospodarki odpadami. Istotne jest jedynie, by po raz kolejny nie zapowiedzieć wejścia w życie nowych przepisów – tylko po to, by zaraz się z tego wycofać i jednak przełożyć to na kolejny rok ze względu na problemy techniczne czy interpretacyjne.

22 odpowiedzi na “Jak dodatkowo utrudnić życie przedsiębiorcom? Według rządzących najlepiej połączyć JPK_VAT z BDO – i to już w 2021 r.”

  1. Mam wrażenie że państwo żeby złapać 10 oszustów , utrudni życie choćby 100 tys. podmiotów. Poświęcenie na które jesteśmy gotowi.

  2. Bawi mnie stwierdzenie, że takie rozwiązania mają na celu walkę z „nieuczciwymi przedsiębiorcami”. Prowadząc w tym kraju firmę ma się ogrom obowiązków podatkowych i sprawozdawczych, których wypełnienie zajmuje dużo czasu, który można by poświęcić na pracę i zarabianie. Oddajemy państwu ponad 30% zarobionych pieniędzy. W pewnym momencie ktoś wprowadza nowy rejestr i związane z nim opłaty, by „odzyskać” należne państwu pieniądze. Jeśli ktoś uchyla się od narzuconego obowiązku lub stara się zapłacić jak najmniej, to staje się „nieuczciwym przedsiębiorcą”. Jak mamy być uczciwi, jeśli strona rządowa nie gra z nami uczciwie?

    Poza tym, czy kiedykolwiek udało się państwu wprowadzić system informatyczny, który nie miał problemów ze stabilnością działania? Jeśli prywatna firma stworzyłaby tak źle działający system dla innej firmy, to straciłaby kontrakt. Powinno się wprowadzić w administracji rządowej zasady zarządzania z firm prywatnych – np. wynagrodzenie zależne od wyników oraz odpowiedzialność za wykonaną pracę/ wydane decyzje itp.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *