Kiedyś Polacy mieli problemy z kupieniem samochodu, dziś wielu Polakom coraz trudniej samochód utrzymać

Moto Transport Zakupy Dołącz do dyskusji
Kiedyś Polacy mieli problemy z kupieniem samochodu, dziś wielu Polakom coraz trudniej samochód utrzymać

Mimo że podróżowanie samochodem stało się dla wielu z nas codziennością, a samochód dla wielu jest symbolem niezależności, koszty z tym związane często stawiają przed nami trudne wybory. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Autopay pt. „Podróże samochodowe Polek i Polaków” wynika, że aż 90% z nas wybiera się w podróż samochodem co najmniej od czasu do czasu, mimo że koszty takiej podróży są dla wielu odczuwalne.

Podczas wyboru środka transportu Polacy zdecydowanie zwracają uwagę na wygodę, czas trwania podróży i w końcu – koszty. Zaskakujące? Nie do końca. Wśród młodszych respondentów to właśnie koszty stanowiły kluczowy czynnik wyboru, a również wśród mieszkańców miast. Dla mieszkańców wsi koszty utrzymania pojazdu zdają się być bardziej dotkliwe niż dla ich miejskich odpowiedników. Ciekawe, nieprawdaż?

Własny samochód ciężarem dla niektórych Polaków

Wygląda na to, że większość z nas dostrzega potrzebę posiadania auta, mimo zauważalnych kosztów z tym związanych. Jak zauważa Miłosz Kurzawski z Autopay Mobility: „Połowa z nich [Polaków] nie wyobraża sobie życia bez samochodu. Zwracają uwagę na to, że samochód jest wygodnym i szybkim środkiem transportu, do którego na razie zdaje się nie istnieć lepsza alternatywa.” Ale jeśli nie chcemy rezygnować z jazdy, to co możemy zrobić, aby była ona bardziej ekonomiczna?

Według badania, aż połowa z nas stara się jeździć w sposób ekonomiczny, zaś 30% robi to zawsze. Osoby starsze w szczególności przykładają do tego uwagę. Mężczyźni oraz młodsi Polacy poszukują bardziej zróżnicowanych metod oszczędzania na paliwie. To właśnie płynna jazda, unikanie nagłych zmian tempa, kontrolowanie ciśnienia w oponach, utrzymywanie niskich obrotów oraz ograniczanie prędkości stanowi dla nich klucz do oszczędzania. Źródło to badanie „Podróże samochodowe Polek i Polaków” przeprowadzone przez Satisface na zlecenie Autopay w kwietniu 2023 na grupie 1046 dorosłych Polaków.

W mieście tańszy transport jest prostszy

Mieszkańcy dużych miast częściej starają się wykorzystywać samochód w sposób ekonomiczny, a także korzystają z platform do współdzielenia przejazdów, takich jak BlaBlaCar. Z kolei korzystanie z takich usług jest bardziej popularne wśród młodszych Polaków oraz kobiet.

Ale nie tylko styl jazdy pozwala na oszczędzanie. Ograniczenie podróży samochodem, świadome podejście do tankowania czy korzystanie z elektronicznych płatności na autostradach to tylko kilka z wielu działań, które Polacy podejmują w celu zminimalizowania kosztów związanych z posiadaniem auta. O tym również mówi Kurzawski, podkreślając, że co dziesiąty Polak korzysta z systemu Autopay, pozwalającego na automatyczny zakup biletu autostradowego.

Z pewnością jesteśmy świadomi kosztów związanych z posiadaniem samochodu. Jednak z badania wynika, że dla wielu z nas wygoda i niezależność, jaką daje nam samochód, są na wagę złota. W dobie ciągle rosnących cen paliwa oraz innych kosztów związanych z utrzymaniem auta, stajemy przed wyzwaniem, jak korzystać z tej wygody w sposób bardziej ekonomiczny. Wiedza i świadomość to pierwszy krok do osiągnięcia tego celu.