Pomoc dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa wydłużona do końca 2021 r.? Będą negocjacje z Komisją Europejską

Finanse Firma dołącz do dyskusji (16) 07.09.2020
Pomoc dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa wydłużona do końca 2021 r.? Będą negocjacje z Komisją Europejską

Edyta Wara-Wąsowska

Jest szansa na to, że część programów pomocowych dla przedsiębiorców zostanie wydłużona do 2021 r. Bank Gospodarstwa Krajowego chce rozmawiać w tej sprawie z Komisją Europejską. 

Pomoc dla firm w 2021 r. BGK chce negocjacji z KE

Oprócz pożyczek dla mikroprzedsiębiorców czy dotacji na kapitał obrotowy przedsiębiorcy mogli również w tym roku wnioskować o wsparcie z programów pomocowych BGK. Największą popularnością cieszyła się pożyczka płynnościowa POIR. Nic dziwnego – przedsiębiorcy, którzy ją otrzymali, nie będą musieli de facto spłacać odsetek; spłacą sam kapitał. Dodatkowo nie trzeba spieszyć się ze spłatą zobowiązania; firmy będą miały na to aż sześć lat. Oprócz tego przedsiębiorcy mogą również liczyć na sześciomiesięczną karencję w spłacie pożyczki. Cieszyć może też fakt, że katalog wydatków, które można sfinansować z pożyczki, jest całkiem obszerny.

Pożyczka płynnościowa POIR nie była zresztą jedynym programem wsparcia z BGK. Wśród nich znalazły się również systemy gwarancji dla mikro, małych i średnich firm, kredyty na innowacje technologiczne czy różnego rodzaju pożyczki unijne. Ostatnio BGK uruchomił też program gwarancji faktoringowych.

Przedsiębiorców powinna zatem zainteresować wiadomość o możliwości przedłużenia tych programów – jest szansa, że pomoc dla firm z BGK będzie funkcjonować także w 2021 r. Prezes BGK, Beata Daszyńska-Muzyczka, poinformowała na dzisiejszej konferencji prasowej o planach banku – ma on negocjować z Komisją Europejską właśnie możliwość wydłużenia funkcjonowania wszystkich programów pomocowych związanych z epidemią do końca 2021 r. Jak twierdzi prezes – nawet, jeżeli ostatecznie nie trzeba będzie z nich skorzystać, to i tak warto przygotować się na taką ewentualność.

Wydaje się mało prawdopodobne, by KE nie zaakceptowała planów BGK. Unia Europejska do tej pory nie blokowała żadnego wsparcia dla polskich przedsiębiorców w czasie epidemii koronawirusa. Wiele może zatem zależeć od sytuacji w przyszłym roku i tego, czy polskie władze zdecydują się ponownie umożliwiać firmom korzystanie z programów pomocowych.

Tymczasem rządzący zapowiadają, że chcą w przyszłym roku wspierać głównie inwestycje

Pomoc dla firm w 2021 r. w ramach programów pomocowych BGK może nieco zaskakiwać, jeśli przypomnimy sobie, że rządzący jeszcze niedawno zastrzegali, że przedsiębiorcy nie powinni liczyć na dalsze dofinansowania Obóz rządzący zadeklarował natomiast, że będzie chciał m.in. ułatwić firmom inwestycje. Dopuszczał jednocześnie możliwość dotacji dla niewielkiej grupy najbardziej poszkodowanych przedsiębiorców. Jeśli jednak negocjacje BGK z KE zakończą się pomyślnie, być może firmy skorzystają jeszcze w przyszłym roku z atrakcyjnych form wsparcia. Oczywiście nie są to wprawdzie bezzwrotne dofinansowania czy dotacje, jednak są to rozwiązania pozwalające często zachować płynność finansową firmy.