Przedsiębiorcy zmagający się z trudnościami mogą liczyć na pomoc. Nabór wniosków do programu zaraz się zakończy

Firma Dołącz do dyskusji (4)
Przedsiębiorcy zmagający się z trudnościami mogą liczyć na pomoc. Nabór wniosków do programu zaraz się zakończy

Wielu przedsiębiorców zmaga się obecnie z narastającymi trudnościami w prowadzeniu firmy. Mogą oni jednak starać się o wsparcie. Program pomocy dla firm obejmuje m.in. szkolenia i inne inicjatywy. Warto jednak pospieszyć się ze złożeniem wniosku – jest to możliwe tylko do 14 kwietnia. 

Program pomocy dla firm z trudnościami. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Obecna sytuacja gospodarcza zdecydowanie nie sprzyja przedsiębiorcom. Od początku 2022 r. muszą mierzyć się nie tylko z wyższymi opłatami za prąd czy gaz, ale także – z konsekwencjami wprowadzenia w życie zmian w ramach Polskiego Ładu. Oprócz tego na kondycję wielu polskim firm wpływa obecnie również wojna w Ukrainie. Wzrosła niepewność konsumentów, co skutkuje zmniejszeniem wydatków i ograniczeniem ich do wybranych kategorii. W związku z tym wiele firm oferujących artykuły i usługi, których nie można zakwalifikować jako towary i usługi pierwszej potrzeby, zmagają się ze znaczącym spadkiem sprzedaży. Przedsiębiorcy mający chwilowe trudności mogą jednak skorzystać ze wsparcia w ramach specjalnej inicjatywy – niezależnie zresztą od tego, co dokładnie wpłynęło na pogorszenie kondycji ich biznesu.

Program pomocy dla firm „System wczesnego ostrzegania MMŚP w okresowych trudnościach” został stworzony z myślą o przedsiębiorcach, którzy zmagają się z chwilowym pogorszeniem kondycji swojego biznesu. Inicjatywa zakłada przede wszystkim finansowanie usług rozwojowych, takich jak szkolenia czy doradztwo.

W pierwszej kolejności – gdy przedsiębiorca zakwalifikuje się do programu – konsultant przeprowadza indywidualną diagnozę firmy. Następnie diagnosta opracowuje i udostępnia przedsiębiorcy wielustronicowy dokument, w którym przedstawione zostają rekomendacje dzialań, które przedsiębiorca powinien podjąć, by poprawić kondycję swojej firmy.Co ciekawe, przedsiębiorca znajdzie również w dokumencie opis zarówno obecnego stanu przedsiębiorstwa jak i tego, do którego powinien dążyć – czyli właściwie pełny audyt biznesowy, który zazwyczaj jest dość drogą usługą.

Przedsiębiorca biorący udział w projekcie dowiaduje się również, jak docierać do nowych klientów, a razem z osobą wspierającą go w ramach programu – analizuje też dogłębnie ofertę konkurencji. Diagności wskazują też przedsiębiorcom luki kompetencyjne – co pozwala na wybór właściwego szkolenia.

PARP finansuje całościowo wsparcie dla przedsiębiorcy

Tym samym program pomocy dla firm z trudnościami obejmuje audyt firmy, pomoc diagnosty czy udział w szkoleniach. Wszystkie te aktywności finansuje w całości PARP. Do udziału w inicjatywie mogą zgłosić się mikro, mali i średni przedsiębiorcy, którzy działają na rynku od co najmniej 12 miesięcy i doświadczają trudności (finansowych, ale też np. – zmagają się z odpływem pracowników). Nabór do projektu SWO trwa do 14 kwietnia. Dokładne informacje można znaleźć na stronie PARP.