Państwo nadal nie opodatkuje nierządu, ale utrudni życie ukrywającym dochód

Gorące tematy Podatki Dołącz do dyskusji (427)
Państwo nadal nie opodatkuje nierządu, ale utrudni życie ukrywającym dochód

Jednym z dość desperackich i specyficznych sposobów wyjaśnienia Urzędowi Skarbowemu źródła pochodzenia nieujawnionych (nieopodatkowanych) przychodów było wskazywanie, że pochodzą one z nierządu.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu nie podlegają dochody osiągnięte w Polsce, gdy przychody te nie wynikają z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Jak w chwili obecnej przedstawia się i jak ma się zmienić sytuacja osób osiągających nielegalny dochód?

Przedmiotem prawnie skutecznej umowy nie mogą być zachowania, które ze swojej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Podatnicy nie są więc zobowiązani do odprowadzenia podatku od dochodu uzyskanego z działalności przestępczej, a także z tytułu świadczenia usług seksualnych. W katalogu tym znajdują się również dochody z paserstwo, czerpanie zysków z cudzego nierządu, zakazanych gier lub zakładów itp.

Czytaj też: Amnesty International chce legalnej prostytucji

Walka toczy się przy tym o wysoką stawkę, gdyż dochody pochodzące ze źródeł nieujawnionych są w Polsce opodatkowane ryczałtową 75-procentową stawką podatku.

Czy łatwo jest uciec przed fiskusem?

Nie i będzie jeszcze trudniej. Organy jak i sąd badają bowiem czy podatnik faktycznie nierządem się trudni. Cytując treść jednego z wyroków NSA ,,Twierdzenia samej podatniczki zasadnie uznano za niewiarygodne, gdyż opierają się wyłącznie na jej oświadczeniu, które ma niską wartość dowodową z uwagi na nieprzedstawienie jakichkolwiek dowodów je popierających i potwierdzających osiągnięcie przychodów we wskazywanej wysokości.”

Jednakże nie tylko sam fakt prostytuowania się należy uprawdopodobnić, należy również wykazywać wysokość dochodu z niego osiąganego.

Projektowane zmiany mają powyższe jeszcze utrudnić wprowadzając od 1 stycznia 2016 r. domniemanie legalności uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z przepisami to na podatniku będzie spoczywał ciężar wykazania, że dochody uzyskał nielegalnie, a więc w praktyce ciężar dowodzenia w sprawach zostanie przerzucony jeszcze mocniej na podatnika. Nie zmieni się jednak zasada, że dochody z nielegalnego źródła nie będą opodatkowane.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Shutterstock