Na terenach dotkniętych powodzią trudne chwile przeżywają wszyscy mieszkańcy, jednak nie zapominajmy także o tym, że swojej pracy nie może wykonywać wielu właścicieli firm. Jednak ZUS ma dla nich dobre wiadomości – mogą oni liczyć na ulgi w składkach. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że wszyscy przedsiębiorcy poszkodowani przez wielką wodę mogą liczyć m.in. na odroczenie płatności składek. Jednak właściciele firm powinni złożyć także inny wniosek.
ZUS poinformował, że właściciele firm na zalanych terenach będą mogli liczyć na specjalne udogodnienia
Niestety na terenach zalanych przez wodę działalność prowadziło wielu przedsiębiorców z branż gastronomicznych czy hotelarskich. Działały tam także np. zakłady produkcyjne, usługowe czy prywatne sklepy spożywcze. Wszyscy właściciele firm z województw śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego potrzebują pomocy materialnej, ale także odpowiedniego potraktowania przez instytucje państwowe.
Przedstawiciele ZUS-u wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które prowadzą działalności gospodarcze na zalanych terenach. Będą mogły one liczyć na ulgi w składkach, a także możliwość rozłożenia należności na raty. Rzecznik ZUS-u przyznaje, że instytucja rozumie problemy, z jakimi muszą borykać się właściciele firm na południu Polski:
Rozumiemy, że z powodu powodzi część przedsiębiorców może mieć problemy z płynnością finansową. Dlatego przypominamy o ulgach, o które w pierwszej kolejności można się ubiegać.
Rzecznik ZUS-u poinformował także, że zawarcie ugody może być także korzystne w przypadku postępowaniach przetargowych. Wtedy konieczne jednak będzie wystawienie specjalnego zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami. Rzecznik zachęca przedsiębiorców do składania wniosków o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie ich na raty poprzez PUE ZUS. Możliwe jest także przesłanie go za pośrednictwem poczty lub doręczenie osobiście. Przedsiębiorcy powinni pamiętać także o załączeniu odpowiednich dokumentów. W zależności od prowadzonej działalności ZUS może wymagać różnych zaświadczeń, dlatego właściciele powinni dopytać o tę kwestię np. na infolinii.
Poniesione straty mogą być zaliczone do kosztów firmowych, co może zmniejszyć wysokość podatku dochodowego do zapłaty
Jednym z innych rozwiązań, z którego mogą korzystać przedsiębiorcy na terenach dotkniętych przez powódź, jest zaliczenie strat do kosztów firmowych. Ważne jest w takim wypadku udowodnienie, jakie straty zostały poniesione przez przedsiębiorcę. Aby to zrobić, przedsiębiorca będzie zobowiązany do wypełnienia specjalnego protokołu. Aby go sporządzić, konieczne będzie dołączenie zaświadczeń od służb, przede wszystkim Straży Pożarnej, ale także Policji.