Po wykonaniu przelewu na zamknięte konto bankowe możemy odzyskać pieniądze. Ile nam to zajmie i co trzeba zrobić?

Finanse dołącz do dyskusji (25) 21.05.2020
Po wykonaniu przelewu na zamknięte konto bankowe możemy odzyskać pieniądze. Ile nam to zajmie i co trzeba zrobić?

Paweł Grabowski

Przelew na zamknięte konto bankowe to jeden z najczęściej popełnianych błędów w bankowości. Wysłanie takiego przelewu nie oznacza utraty środków, ale niestety ich zwrot będzie uzależniony od wewnętrznych procedur bankowych. Możliwe, że czasem w celu odzyskania pieniędzy, będziemy zmuszeni udać się osobiście do oddziału banku. 

Przelew na zamknięte konto – jak do niego doszło?

W dzisiejszych czasach niczym niezwykłym jest posiadanie wielu rachunków bankowych. Różne promocje w bankach zachęcają do ciągłego przenoszenia kont. Jednak nie zawsze pamiętamy, by przy okazji przenosin sprawdzić numery rachunków bankowych, które wpisaliśmy w polecaniach przelewu.

Sam miałem taki problem. Moje konto podstawowe, na które wpływa pensja, jest dodatkowym produktem, który pozwolił mi uzyskać lepsze warunki kredytu hipotecznego. Natomiast w innym banku posiadam konto oszczędnościowe. Traf chciał, że oferta tego banku przestała być dla mnie atrakcyjna. O tym, że ING tnie oprocentowanie kont oszczędnościowych pisaliśmy również na Bezprawniku. Po analizie ofert dostępnych na rynku wybrałem nowy bank, w którym otworzyłem konto oszczędnościowe. Niestety zapomniałem o tym, że w na moim podstawowym koncie miałem ustawione comiesięczne polecenie przelewu określonej sumy na oszczędności. Zanim sobie o tym przypomniałem, przelew zdążył wyjść z banku.

Przelew na zamknięte konto – co zrobić po jego wykonaniu?

Najważniejsze to zachować spokój. System bankowy przewidział takie sytuacje, więc istnieją mechanizmy chroniące przed utratą pieniędzy. Pierwszy tkwi w samym numerze rachunku bankowego. Jest on indywidualny i po zamknięciu konta nie trafia z powrotem do puli dostępnych numerów. Dlatego nie ma możliwości, żeby pieniądze trafiły na konto wykorzystywane przez inną osobę. Jeżeli wykonamy przelew na zamknięte konto naszą pierwszą czynnością powinien być kontakt z infolinią swojego banku. Jeżeli nie odbyła się jeszcze sesja Elixir, istnieje duża szansa, że przelew uda się anulować.

W sytuacji, gdy przelew z naszego banku już zdążył wyjść – również nie ma powodów do obaw. Niestety w takiej sytuacji na pieniądze przyjdzie nam poczekać kilka dni. Przelew zostanie automatycznie zwrócony na nasze konto. Zwykle trwa to od 2 do 5 dni roboczych. Gdy po kilku dniach roboczych nadal pieniądze nie wpłyną z powrotem, wtedy należy złożyć reklamację w banku.

W niektórych bankach możemy spotkać się z inną metodą zwrotu pieniędzy wysłanych przelewem na zamknięte konto. Pieniądze, które z oczywistych powodów nie mogły zostać zaksięgowane na zamkniętym rachunku bankowym wracają na rachunek techniczny. Niestety by wypłacić z niego pieniądze konieczna będzie osobista wizyta w oddziale.