Kolejne utrudnienia dotyczące przelewów. KIR przypomina

Finanse Dołącz do dyskusji
Kolejne utrudnienia dotyczące przelewów. KIR przypomina

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że tradycyjny przelew w Trzech Króli zostanie zaksięgowany dopiero w poniedziałek. System Elixir będzie miał 6 stycznia przerwę w funkcjonowaniu z uwagi na dzień wolny od pracy. Dlatego lepiej się pospieszyć z pilnymi przelewami. Możemy też skorzystać z bardziej współczesnych rozwiązań.

Przelew wykonany w czwartek 5 stycznia po godzinie 16:00 dotrze do odbiorcy dopiero w poniedziałek

W piątek 6 stycznia wypada święto Trzech Króli, jeden z dni ustawowo wolnych od pracy. Mamy tym samym pierwszy tegoroczny długi weekend. To z kolei oznacza problemy dla tych, którzy chcieliby przelać komuś pieniądze.Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, że tradycyjne przelewy międzybankowe dokonywane w systemie Elixir wykonane w czwartek po godzinie 16:00 nie dojdą do adresata przed poniedziałkiem 9 stycznia.

Godziny przeprowadzenia ostatniej sesji przelewów wychodzących w systemie Elixir różnią się w zależności od banku. Jeżeli czytasz ten tekst po godzinie 14:30 to istnieje spora szansa, że już jest za późno, by twoje pieniądze dotarły do adresata jeszcze w tym tygodniu. Pewną pociechą jest to, że z punktu np. prawa podatkowego, liczy się moment obciążenia rachunku zobowiązanego, a nie chwila zaksięgowania pieniędzy na koncie właściwego Urzędu Skarbowego. Co do zasady lepiej więc zrobić przelew w Trzech Króli, niż czekać z nim do poniedziałku.

Trzeba przyznać, że w 2023 r. konieczność czekania kilku dni na księgowanie przelewu zakrawa już na absurd. Tym bardziej, że KIR przyznaje, że system Euro Elixir będzie tego dnia funkcjonował zgodnie ze zwykłym harmonogramem. Mowa o osobnym systemie, w którym rozlicza się transakcje transgraniczne i te dokonywane w euro. W tym przypadku instytucja jak najbardziej przeprowadzi tego dnia 6 sesji rozliczeniowych. Skoro przelew w Trzech Króli w euro zostanie zaksięgowany, to dlaczego nie ten w złotówkach?

Przelew w Trzech Króli da się zrobić za pomocą systemu Express Elixir, BlueCash, albo po prostu BLIK-iem

System Elixir ma już swoje lata. Obowiązujący dzisiaj domyślny system rozliczeń międzybankowych wprowadzono w 1994 r. Jak na swoje czasy był rozwiązaniem stosunkowo nowoczesnym. Dzisiaj jednak stanowi poważną uciążliwość, właśnie z powodu nieprzeprowadzania sesji księgowań w dni wolne od pracy. Przypomnijmy: system Elixir opiera się o trzy sesje rozliczeniowe, w trakcie których banki wymieniają się informacjami o wzajemnych zobowiązaniach i należnościach. W praktyce klientów banków interesuje sześć różnych godzin, w których dokonywane jest księgowanie przelewów przychodzących i wychodzących.

Od wielu lat słychać nawoływania, by z systemem Elixir coś zrobić. To w końcu nie tak, że błyskawiczne przeprowadzanie przelewów przez siedem dni w tygodniu jest poza zasięgiem polskich banków. Pierwszym przykładem może być przywoływany wyżej system Euro Elixir. Poza nim mamy także Express Elixir, który pozwala skutecznie dokonać przelewu w ciągu kilku minut. Jest także BlueCash pozwalający na to samo.

Przelewy natychmiastowe w niektórych bankach są nawet całkowicie darmowe. W pozostałych za taką usługę należy dopłacić. Warto także wspomnieć o nowoczesnej bankowości mobilnej. BLIK również pozwala przelać pieniądze natychmiast, niezależnie od dnia tygodnia. Jeżeli ktoś musi koniecznie zrobić przelew w Trzech Króli, to przelewy natychmiastowe stanowią dla niego rozwiązanie problemu.

Niestety, przed przyjmowaniem przelewów natychmiastowych wzbraniają się instytucje państwowe. Nie zapłacimy w ten sposób ani zobowiązań podatkowych, ani tych z tytułu ubezpieczeń społecznych.