ZUS realizuje kolejne przelewy na rzecz przedsiębiorców. Od początku miesiąca prawie 6 tys. podmiotów otrzymało już należne im pieniądze

Finanse Firma Społeczeństwo dołącz do dyskusji (63) 12.08.2020
ZUS realizuje kolejne przelewy na rzecz przedsiębiorców. Od początku miesiąca prawie 6 tys. podmiotów otrzymało już należne im pieniądze

Edyta Wara-Wąsowska

Polacy tłumnie ruszyli na wakacje, a wielu z nich przy okazji realizuje od razu bon turystyczny. Z racji tego, że bon jest cyfrowy, a jego obsługą zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przedsiębiorcy muszą czekać na przelew z ZUS. Okazuje się jednak, że Zakład sprawnie wypłaca pieniądze podmiotom, u których turyści zdecydowali się na realizację swoich bonów.

Przelew z ZUS dla firm turystycznych. Wsparcie już dla prawie 6 tys. podmiotów

Polski Bon Turystyczny od początku wzbudzał wiele kontrowersji – zwłaszcza, że zmieniały się pomysły rządzących co do jego wysokości i kryteriów przyznania. Ostatecznie bon turystyczny wynosi 500 zł, przysługuje rodzinom, którym jednocześnie przysługuje 500 plus (przyjęto te same kryteria), a w dodatku ma postać cyfrową. Nie trzeba go wykorzystywać od razu – jest ważny do końca marca 2022 r.

Wbrew pozorom bon turystyczny nie miał jednak za zadanie pomóc zrealizować wakacyjne marzenia Polaków, a wesprzeć rodzimą branżę turystyczną, która mocno odczuła skutki pandemii koronawirusa. Przedsiębiorcy, którzy spełniali wymagania do przyjmowania płatności bonem, mogli wpisywać się na specjalną listę za pośrednictwem PUE ZUS już w zeszłym miesiącu. Turyści mogą z kolei realizować bon już od 1 sierpnia (pod warunkiem, że go aktywowali).

Dziś prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu, poinformowała o tym że przelew z ZUS dla firm turystycznych przyjmujących płatności bonem otrzymało już 5,8 tys. podmiotów. Łącznie Zakład wysłał na konta przedsiębiorców 23 mln zł. Co ciekawe, niektóre duże ośrodki miały dostać przelewy w wysokości nawet 500 tys. zł. To z kolei może oznaczać, że Polacy tłumnie ruszyli nie tylko w najpopularniejsze miejsca, ale też chętniej wybierali duże hotele.

Warto zauważyć, że ZUS realizował już w tym roku m.in. świadczenie postojowe i dodatek solidarnościowy – i za każdym razem beneficjenci dość szybko otrzymywali wsparcie, o które wnioskowali.

Gdzie szukać firm, które przyjmują płatności bonem?

Polacy, którzy są zainteresowani realizacją bonu turystycznego, przed wyjazdem na urlop powinni najpierw sprawdzić, które podmioty przyjmują płatność bonem turystycznym. Listę zarejestrowanych podmiotów opublikowała Polska Organizacja Turystyczna – zainteresowane osoby powinny zajrzeć na strony www.polska.travel.pl czy www.pot.gov.pl.

Z kolei przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie wpisali się na listę, ale chcą to zrobić, muszą zalogować się na swoje konto na PUE ZUS (lub najpierw założyć je, jeśli jeszcze go nie mają). Następnie powinni wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny”. Na PUE ZUS przedsiębiorca może sprawdzić także stan swoich rozliczeń oraz upoważnić pracowników do przyjmowania płatności bonem.

Problem mogą mieć mniejsze ośrodki

Nie da się ukryć, że bon turystyczny może jednak wspierać głównie większe podmioty turystyczne – chętnie wybierane w tym momencie przez Polaków. Nie wiadomo zatem, czy małe pensjonaty i niewielkie ośrodki faktycznie otrzymają wsparcie pozwalające im na utrzymanie biznesów. Tu już jednak problem tkwi w konstrukcji samej ustawy i kryteriów, które niektórym podmiotom uniemożliwiają wpisanie się na listę firm przyjmujących płatności bonem.