Koniec WealthSeed nie musi oznaczać końca przygody z inwestowaniem. Nasze akcje można automatycznie przenieść na inną platformę

Finanse Lokowanie produktu Dołącz do dyskusji
Koniec WealthSeed nie musi oznaczać końca przygody z inwestowaniem. Nasze akcje można automatycznie przenieść na inną platformę

Dziś w nocy obiecująca polska platforma inwestycyjna WealthSeed poinformowała, że zaprzestaje świadczenia usługi inwestorom indywidualnym.

To rozczarowująca wiadomość, o szczegółach której poinformowaliśmy jako pierwsi w Polsce. Jednak sytuacja z domami maklerskimi przywodzi nieco na myśl sytuację u operatorów telefonii komórkowe – dziś łatwo możemy przenieść nasz numer do konkurencyjnej firmy. I tak samo bezproblemowo możemy przenieść nasze instrumenty finansowe do innego domu maklerskiego. Nie jest to przesadnie trudne, bo od dłuższego czasu istnieją w tym celu zorganizowane procedury, cały proces odbywa się zdalnie, nie trzeba nawet czekać na kuriera z kartą SIM. Przeprowadzimy was przez ten proces z partnerem naszego tekstu, renomowanym polskim domem maklerskim XTB.

Przeniesienie papierów wartościowych do XTB – dlaczego warto?

Inwestorzy WealthSeed zostawili postawieni przed dość sporym wyzwaniem, ponieważ muszą czym prędzej zakończyć swoje operacje w ramach tej platformy. Być może jednak szybkie wyprzedawanie aktywów niekoniecznie musi się okazać najlepszym rozwiązaniem. Nawet jeśli od razu odkupimy je w innym domu maklerskim. Możemy być stratni na prowizjach, różnicach kursowych, a jak będziemy mieli pecha, to i przypadkiem wypaść z okresów dywidendowych. Dodajmy również do tego chaos podatkowy, który cała operacja takiego „ręcznego” przenoszenia się wywoła podczas rozliczania naszego zeznania w przyszłym roku.

Dlatego zdecydowanie lepszą alternatywą jest skorzystanie z automatycznej procedury przeniesienia papierów wartościowych – akcji i ETF-ów – do innego domu maklerskiego. Poniżej przedstawię jak odbywa się taka procedura na przykładzie XTB. To jeden z najbardziej cenionych polskich domów maklerskich, którego sytuacja jest bardzo stabilna i nigdzie się nie wybiera. To, pomijając bardzo nowoczesną otoczkę, która zapewne pierwotnie skusiła klientów WealthSeed, jest też przy okazji kuszący wybór dla aktywnych traderów. Handel prawdziwymi akcjami oraz funduszami ETF w XTB odbywa się bez prowizji do kwoty 100 000 EUR obrotu miesięcznie. Transakcje powyżej tego limitu zostaną obciążone prowizją w wysokości 0,2% (min. 10 EUR).

Jak przenieść swoje akcje i ETF-y z WealthSeed do XTB?

Warto podkreślić, że samo WealthSeed w swoim pożegnalnym liście do wkrótce już byłych klientów, wskazuje procedurę przeniesienia aktywów do innego domu maklerskiego, jako jedno z możliwych rozwiązań tej niezręcznej sytuacji. Łódzkiej spółce zdecydowanie zależy na sprawnym i szybkim przeprowadzeniu procedury wypowiedzenia umowy i też w taki sposób, by następnie byli klienci nie mieli do niej żalu, że na przykład dane akcje zostały przymusowo przez operatora sprzedane w niekorzystnym momencie (tak się stanie, jeśli nie wykażemy się refleksem).

Można jednak tę procedurę załatwić stosunkowo szybko. Wystarczy posiadać lub założyć konto w XTB (można to zrobić przez internet, nie trzeba się nigdzie fizycznie udawać, ani czekać na kuriera), a następnie wypełnić formularz, który dostępny jest na tej stronie. Następnie taki formularz, już po wypełnieniu, przesyłamy do domów maklerskich: WealthSeed (na adres kontakt@wealthseed.eu) oraz XTB (na adres support@xtb.pl).

Cała procedura jest dość mocno zautomatyzowana, ale jednak pewną rolę odgrywa tam też czynnik ludzki. Gdyby więc zdarzyło się, że mieliśmy w ramach WealthSeed wykupioną jakąś akcję czy ETF, które nie są dostępne w ofercie XTB, można poprosić XTB, by dodali je do swojej oferty. W takim wypadku nowy dom maklerski potrzebuje jednak czasu, którego klienci WealthSeed za bardzo nie mają, dlatego warto działać choćby i dzisiaj.

XTB szczegółowo opisuje jak wypełnić swój formularz przeniesienia instrumentów

Uzupełnianie zalinkowanego powyżej formularza należy rozpocząć od podstawowych informacji o inwestorze – imienia, nazwiska, adresu zamieszkania, a także numeru rachunku xStation (de facto nasz numer użytkownika XTB) oraz numeru PESEL. W kolejnej tabeli należy wypisać wszystkie papiery wartościowe, które chcemy przenieść na rachunek w XTB. W tym celu należy podać symbol, ISIN (ang. International Securities Identification Number), giełdę notowania, a także liczbę przenoszonych papierów wartościowych. Platforma XTB na dedykowanej podstronie instruuje w jaki sposób należy odnaleźć na jej łamach stosowny numer ISIN.

Wybieramy interesujący nas papier wartościowy w ramach XTB (xStation) i w informacjach o instrumencie odnajdujemy numer ISIN

Gdybyśmy chcieli przenieść więcej, niż 12 instrumentów do XTB, konieczne jest wypełnienie oraz wysłanie kolejnego formularza. Procedura powinna zająć kilka dni i jest całkowicie darmowa. Sama platforma będzie zresztą pewnie zadowolona, że przy tej przykrej okazji udało jej się pozyskać i otoczyć opieką nowego inwestora. Dla inwestorów indywidualnych jest to z kolei przede wszystkim oszczędność ewentualnych wydatków, czasu i stresów związanych z dodatkowymi komplikacjami podatkowymi.

Artykuł powstał w ramach współpracy reklamowej z XTB