Jedziesz na święta do rodziny? Przed wyruszeniem w drogę sprawdź swoje punkty karne przez Internet

Moto Dołącz do dyskusji (240)
Jedziesz na święta do rodziny? Przed wyruszeniem w drogę sprawdź swoje punkty karne przez Internet

Jeśli wybierasz się na święta Bożego Narodzenia do rodziny i czeka cię długa droga, lepiej sprawdź swoje punkty karne online, z wykorzystaniem Internetu – radzi Ministerstwo Cyfryzacji. Brzmi nieco jak przestroga i zapowiedź wzmożonych kontroli policji, jednak trudno odmówić racji takiej poradzie. Zwłaszcza, że wielu kierowców zapomina, ile punktów karnych ma już na swoim koncie, co może z kolei skutkować nieprzyjemną niespodzianką. 

Punkty karne online: nie trzeba wcale udawać się na komisariat policji

Wielu kierowców, chcących skontrolować stan swojego konta punktów karnych, udaje się w tym celu na komisariat policji. Jest jednak prostsza metoda, z której zresztą korzysta coraz więcej osób. Mowa o usłudze „Sprawdź swoje punkty karne”. Aby móc uzyskać pożądaną informację, należy posiadać profil zaufany.

Oczywiście należy pamiętać, że za pomogą usługi można sprawdzić jedynie liczbę swoich punktów karnych – niemożliwe jest podejrzenie, ile punktów mają inni kierowcy.

Co trzeba zrobić? W pierwszej kolejności nacisnąć przycisk „sprawdź swoje punkty karne„. Po przeniesieniu na stronę profilu zaufanego należy zalogować się na swoje konto, a wtedy z kolei zainteresowany zostanie przeniesiony do serwisu obywatel.gov.pl. Nie trzeba już nic więcej robić – informacja o punktach karnych pojawi się od razu, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Co ciekawe, kierowca może pobrać informację w formacie PDF i ją wydrukować, tak, by mieć ją np. w portfelu i nie sprawdzać liczby punktów w systemie za każdym razem. Musi jednak pamiętać, że jest to tylko wydruk informacyjny, a nie dokument urzędowy, który mógłby np. posłużyć jako dowód w sprawie. Urzędowe zaświadczenie można odebrać tylko na komisariacie policji.

Ponad 500 tys. sprawdzeń w 2019 r. Dużo, ale mogłoby być więcej

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od stycznia do 10 grudnia 2019 r., Polacy skorzystali z opcji „sprawdź swoje punkty karne” prawie 507 tysięcy razy. To o 145 tys. więcej niż w całym 2018 r., co oznacza, że postęp jest widoczny. Nie da się jednak ukryć, że to wciąż stosunkowo mało.

Może to wynikać z różnych przyczyn – po pierwsze, część Polaków może po prostu nie zdawać sobie sprawy z tego, że mogą sprawdzić swoje punkty karne online. Po drugie – niektórych może zniechęcać konieczność posiadania profilu zaufanego. Jego założenie nie jest zbyt skomplikowane, a dodatkowo PZ przydaje się także w wielu innych przypadkach, jednak wciąż część Polaków podchodzi nieufnie do tego rozwiązania. Trzecia możliwość? Większość kierowców po prostu niespecjalnie odczuwa potrzebę sprawdzania liczby swoich punktów karnych. Być może część z nich po prostu pamięta, jaki jest stan ich konta, jednak część prawdopodobnie wychodzi z założenia, że wciąż nie grozi im utrata prawa jazdy.

To oczywiście podejście błędne, dlatego warto raz na jakiś czas – zwłaszcza przed dłuższymi podróżami – sprawdzić, jak to wygląda w naszym przypadku.