Jedziesz na święta do rodziny? Przed wyruszeniem w drogę sprawdź swoje punkty karne przez Internet

Moto dołącz do dyskusji (12) 18.12.2019
Jedziesz na święta do rodziny? Przed wyruszeniem w drogę sprawdź swoje punkty karne przez Internet

Edyta Wara-Wąsowska

Jeśli wybierasz się na święta Bożego Narodzenia do rodziny i czeka cię długa droga, lepiej sprawdź swoje punkty karne online, z wykorzystaniem Internetu – radzi Ministerstwo Cyfryzacji. Brzmi nieco jak przestroga i zapowiedź wzmożonych kontroli policji, jednak trudno odmówić racji takiej poradzie. Zwłaszcza, że wielu kierowców zapomina, ile punktów karnych ma już na swoim koncie, co może z kolei skutkować nieprzyjemną niespodzianką. 

Punkty karne online: nie trzeba wcale udawać się na komisariat policji

Wielu kierowców, chcących skontrolować stan swojego konta punktów karnych, udaje się w tym celu na komisariat policji. Jest jednak prostsza metoda, z której zresztą korzysta coraz więcej osób. Mowa o usłudze „Sprawdź swoje punkty karne”. Aby móc uzyskać pożądaną informację, należy posiadać profil zaufany.

Oczywiście należy pamiętać, że za pomogą usługi można sprawdzić jedynie liczbę swoich punktów karnych – niemożliwe jest podejrzenie, ile punktów mają inni kierowcy.

Co trzeba zrobić? W pierwszej kolejności nacisnąć przycisk „sprawdź swoje punkty karne„. Po przeniesieniu na stronę profilu zaufanego należy zalogować się na swoje konto, a wtedy z kolei zainteresowany zostanie przeniesiony do serwisu obywatel.gov.pl. Nie trzeba już nic więcej robić – informacja o punktach karnych pojawi się od razu, bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności.

Co ciekawe, kierowca może pobrać informację w formacie PDF i ją wydrukować, tak, by mieć ją np. w portfelu i nie sprawdzać liczby punktów w systemie za każdym razem. Musi jednak pamiętać, że jest to tylko wydruk informacyjny, a nie dokument urzędowy, który mógłby np. posłużyć jako dowód w sprawie. Urzędowe zaświadczenie można odebrać tylko na komisariacie policji.

Ponad 500 tys. sprawdzeń w 2019 r. Dużo, ale mogłoby być więcej

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, od stycznia do 10 grudnia 2019 r., Polacy skorzystali z opcji „sprawdź swoje punkty karne” prawie 507 tysięcy razy. To o 145 tys. więcej niż w całym 2018 r., co oznacza, że postęp jest widoczny. Nie da się jednak ukryć, że to wciąż stosunkowo mało.

Może to wynikać z różnych przyczyn – po pierwsze, część Polaków może po prostu nie zdawać sobie sprawy z tego, że mogą sprawdzić swoje punkty karne online. Po drugie – niektórych może zniechęcać konieczność posiadania profilu zaufanego. Jego założenie nie jest zbyt skomplikowane, a dodatkowo PZ przydaje się także w wielu innych przypadkach, jednak wciąż część Polaków podchodzi nieufnie do tego rozwiązania. Trzecia możliwość? Większość kierowców po prostu niespecjalnie odczuwa potrzebę sprawdzania liczby swoich punktów karnych. Być może część z nich po prostu pamięta, jaki jest stan ich konta, jednak część prawdopodobnie wychodzi z założenia, że wciąż nie grozi im utrata prawa jazdy.

To oczywiście podejście błędne, dlatego warto raz na jakiś czas – zwłaszcza przed dłuższymi podróżami – sprawdzić, jak to wygląda w naszym przypadku.

12 odpowiedzi na “Jedziesz na święta do rodziny? Przed wyruszeniem w drogę sprawdź swoje punkty karne przez Internet”

 1. A może po prostu jeżdżą tak, żeby punktów karnych nie zbierać? Moja żona jeździ od 10 lat i licznik zawsze zerowy.

 2. A może niektórzy po prostu wiedzą, że nie mają żadnych punktów karnych dlatego nie widzą sensu w ich sprawdzaniu? ;)

 3. Wszystko pięknie, ładnie, ale…. „nie masz punktów karnych lub nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji prowadzonej przez policję”.
  Niestety brak informacji o tym ile policja ma czasu na ich wpisanie.
  Taka sytuacja może spowodować, że kolejne, nawet drobne przewinienie może doprowadzić do utraty prawa jazdy.

 4. Wszystko pięknie, ładnie, ale…. „nie masz punktów karnych lub nie zostały one jeszcze wpisane do ewidencji prowadzonej przez policję”.
  Niestety brak informacji o tym ile policja ma czasu na ich wpisanie.
  Taka sytuacja może spowodować, że kolejne, nawet drobne przewinienie może doprowadzić do utraty prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *