Ratowanie dzieci i psów pozostawionych w samochodach – oficjalne stanowisko policji

Gorące tematy Prawo Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (288)
Ratowanie dzieci i psów pozostawionych w samochodach – oficjalne stanowisko policji

Ratowanie dzieci i psów pozostawionych w samochodach przez opiekunów – znamy oficjalne stanowisko policji w tej sprawie.

Upały przechodzą przez Europę, w tym także dotknęły Polskę. Ludzie narzekają na aurę, tracą siły, chęć do pracy, a nawet mdleją. Wybawieniem jest klimatyzacja lub inne sposoby na schłodzenie ciała. Wnętrza samochodów działają jak piekarnik, a wiedzą o tym ich właściciele, którzy pozostawili zamknięty pojazd choćby na kilka minut w drodze do sklepu, urzędu, kiosku.

Niestety, jak co roku, zdarzają się przypadki, w których w zamkniętych pojazdach pozostawiane są psy, a nawet dzieci. Co roku też przez media przewijają się doniesienia o takich sytuacjach i tym, czy można wybić szybę, by ulżyć skamlącym psom i omdlewającym z gorąca dzieciom.

Najnowsze raporty telewizyjne i prasowe donoszą, że w niektórych przypadkach wezwana policja zabroniła kategorycznie wybijać szybę, by wypuścić z wnętrza samochodu psa.

Znamy też najnowszy przypadek, w którym matka pozostawiła w samochodzie jedno z dzieci i udała się na zakupy. Kilkuletni maluch tłukł rączkami w szybę samochodu, gdyż było mu za gorąco, a nie mógł wyjść. Ochroniarz wraz z wywiadowcą policyjnym stłukli szyby w samochodzie by móc wydostać dziecko na zewnątrz. Po odnalezieniu jego matki zapytano, dlaczego zostawiła syna w pojeździe. Tłumaczyła, że zapomniała o nim… Kobiecie za narażenie zdrowia i życia dziecka może grozić nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Przypomnijmy sobie przypadek z ubiegłego roku, gdy ojciec zabrał dziecko, jadąc do pracy, ale w drodze zapomniał odwieźć je do przedszkola i pozostawił na cały dzień w samochodzie. Maleństwo nie przeżyło.

Wielu ludzi ma ciągle problem z tym, czy wybijać szybę by uratować dziecko lub psa. O dzieciach pisaliśmy już kilka miesięcy temu, gdzie nasz prawnik wypowiedział się w tej kwestii. Obecnie mamy także oficjalne stanowisko policji w sprawie ratowania dzieci i psów pozostawionych w samochodach, które przedstawił Rzecznik Prasowy Komendy Głównej Policji, pan Mariusz Sokołowski w wywiadzie dla portalu Interia.

Mówił on o tym, że zawsze warto sprawdzić, czy właściciela pojazdu, w którym zamknięty jest pies lub dziecko, nie ma w pobliżu. Można zawołać, poprosić ochronę o ogłoszenie komunikatu przez radiowęzeł sklepu lub marketu, jeśli jest to możliwe, etc. Gdy nie ma odzewu, nikt nie powinien obawiać się wybicia szyby, upewniając się też, czy odłamki nie zrobią krzywdy dziecku i wybijającemu. Jest to tak zwany stan wyższej konieczności, gdzie nad szkody materialne przedkłada się zdrowie i życie istoty żywej i nie ma znaczenia czy jest to pies, czy dziecko.

Podkreślił też, że nie powinniśmy obawiać się podejmowania takich akcji, gdyż roszczenia właściciela auta odnoście zniszczenia jego mienia, każdy rozsądny sędzia powinien oddalić, gdyż nie było to zniszczenie mienia ot tak, dla zabawy, tylko w trybie wyższej konieczności ratowania zdrowia i życia. Właściciel powinien być wręcz wdzięczny za uratowanie dziecka lub zwierzaka.

Dodatkowo, niefrasobliwy właściciel auta i opiekun dziecka lub zwierzęcia pozostawionego w zamkniętym pojeździe, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za narażenie zdrowia lub życia istoty żywej. Nieodpowiednie sprawowanie opieki nad dzieckiem grozi karą grzywny, a narażenie jego życia nawet karą pozbawienia wolności do lat 5.

Dodatkowo, SuperStacja zrobiła wywiad z Marcinem Borkowskim, Mistrzem Europy w ratownictwie medycznym, który pokazuje jak skutecznie wybić szybę w samochodzie i jak ratować dziecko, które zostało w nim pozostawione w czasie upału.

Masz problemy związane ze zniszczeniem mienia lub narażeniem zdrowia lub życia na szwank i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z kanału youtube SuperStacji