Szybciej założysz firmę w Uzbekistanie, Mozambiku i Nepalu niż w Polsce. To nawet nie jest żart

Firma Dołącz do dyskusji (94)
Szybciej założysz firmę w Uzbekistanie, Mozambiku i Nepalu niż w Polsce. To nawet nie jest żart

Dlaczego w Polsce jest tak mało dynamicznych, młodych przedsiębiorstw, szybko atakujących w dodatku rynki międzynarodowe? Powodów jest sporo, ale jednym z nich jest oczywiście zbyt rozbudowana biurokracja, która skutecznie zniechęca już na samym początku. Wystarczy zresztą proste porównanie – rejestracja firmy w np. Wielkiej Brytanii trwa 4 dni. To samo może nam zająć w Polsce nawet 37 dni.

Szybka rejestracja firmy? Najprościej w Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii

Aleo.com w ramach projektu Europejskie Perspektywy Przedsiębiorczości przygotowało ciekawy raport. Przedmiotem przeprowadzonej analizy były łatwość i szybkość zakładania działalności gospodarczej w poszczególnych krajach europejskich. Pod uwagę wzięto łącznie 30 państw Starego Kontynentu. Oprócz tych należących do UE do rankingu postanowiono włączyć również Szwajcarię i Norwegię.. Co brano pod uwagę? Przede wszystkim czas, jakiego przedsiębiorca potrzebuje na założenie własnej działalności oraz koszty, jakie musi ponieść w związku z rejestracją firmy. Posługiwano się danymi pochodzącymi z Banku Światowego.

Polska nie wypadła w tym zestawieniu zbyt dobrze – zajęła dopiero 23. miejsce w rankingu. Okazało się, że np. stosunkowo niewiele czasu na legalne założenie firmy potrzebuje przedsiębiorca, który chce zarejestrować działalność w Wielkiej Brytanii. Z raportu wynika, że zajmie mu to zaledwie 4 dni. Dla porównania w Polsce – nawet 37 dni. Najbardziej czasochłonna ma być rejestracja w KRS. Nic dziwnego zatem, że coraz więcej osób decyduje się wprawdzie na założenie firmy, ale na Wyspach. Inna sprawa, że nadchodzący Brexit może wszystko skomplikować.

Jednocześnie należy pamiętać, że 37 dni nie dotyczy np. zakładania w Polsce jednoosobowej działalności gospodarczej – w takim przypadku faktycznie przedsiębiorca jest w stanie zarejestrować firmę w dosłownie kilka dni. Problem zaczyna się, gdy ma to być inna forma działalności gospodarczej, czyli spółka.

Koszty założenia spółki

Ile w takim razie średnio kosztuje zarejestrowanie firmy? To może zdziwić jeszcze bardziej niż czas potrzebny na rejestrację działalności. Średnie koszty założenia firmy w Polsce to bowiem…11,8% dochodu narodowego. Za założenie spółki płacą więcej tylko Włosi i Cypryjczycy. Powodów do dumy nie ma. Najwięcej „zjada” taksa notarialna, której wysokość zależy od kapitału początkowego spółki.

Rejestracja firmy: szybciej będzie nawet w Uzbekistanie

Jeśli z kolei spojrzymy na ogólnoświatowe statystyki, to nagle okaże się, że… jest jeszcze gorzej niż myśleliśmy. W kategorii „Starting a Business” Banku Światowego Polska zajmuje… 121. miejsce na świecie. Bezpośrednio za Lesotho i Nigerią. W rankingu BŚ również wzięto pod uwagę czas i koszty, ale także liczbę procedur i minimalny wymagany kapitał zakładowy. Nie zmienia to faktu, że np. znacznie szybciej można założyć firmę w Uzbekistanie, Mozambiku czy Nepalu.

A to już powód do poważnej refleksji nad stanem przepisów prawa dotyczących zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.