Remont w zabytkowej kamienicy to prawdziwa gehenna, czasem trudno uwierzyć, że jeszcze się wszystkie nie zawaliły

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Remont w zabytkowej kamienicy to prawdziwa gehenna, czasem trudno uwierzyć, że jeszcze się wszystkie nie zawaliły

Przeprowadzanie remontów nigdy nie jest przyjemne, a tym bardziej, gdy mają one miejsce w obiektach zabytkowych. Wbrew pozorom takich budynków w Polsce jest dużo, a w wielu z nich lokatorzy mieszkają do dzisiaj. Jednak jeżeli chcemy przeprowadzać remont zabytkowej kamienicy, w świetle prawa musimy uzyskać na to odpowiednią zgodę. Odpowiednie wymagania w tym zakresie są oparte o przepisy prawa budowlanego.

Remont w zabytkowej kamienicy lub budynku musi być przeprowadzany zgodnie z procedurami prawnymi

Przed rozpoczęciem remontu w zabytkowym budynku, musimy koniecznie wystąpić o pozwolenie na budowę i zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wymóg ten wynika wprost z art. 29 ust. 4 ustawy Prawo budowlane:

Roboty budowlane, o których mowa w ust. 1-4, wykonywane:

  • przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków – wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę,
  • na obszarze wpisanym do rejestru zabytków – wymagają dokonania zgłoszenia, przy czym do wniosku o decyzję o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia należy dołączyć pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków wydane na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Jednak to dopiero początek drogi, mającej prowadzić do uzyskania pozwolenia na remont w budynku. Do wniosku musimy dołączyć szereg dokumentów. Należy do nich m.in. wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku, projekt architektoniczno-budowlany oraz program robót budowlanych. Dodatkowo konieczne będzie złożenie dokumentu potwierdzającego posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z budynku, potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej, pełnomocnictwo w sprawach administracyjnych, a także  potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej za pełnomocnictwo. Dodatkowo do wniosku dołączony musi być projekt budowlany lub program robót budowlanych.

Następnie urząd dokona sprawdzenia wniosku, pamiętajmy jednak, że za prowadzenie prac bez pozwolenia czeka nas kara

Na usunięcie błędów popełnionych przez nas we wniosku będziemy mieć 7 dni. Jeżeli ich nie poprawimy, urząd odstąpi od dalszego procedowania sprawy. Pamiętajmy także o tym, że prowadzenie prac budowlanych bez wymaganych zezwoleń będzie skutkować nałożeniem na nas kary pieniężnej w wysokości od 500 do 500 000 zł. Urząd może także podjąć decyzję o wstrzymaniu robót budowlanych, które są prowadzone bez wymaganych zezwoleń. Konserwator często nakaże nam przywrócenie zabytku do stanu pierwotnego, a także uporządkowanie terenu. Decyzja konserwatora może także przymuszać osoby wykonujące remont do prowadzenia czynności zgodnych z zakresem i warunkami określonymi w pozwoleniu.