PIT można rozliczyć przez internet. Jak to zrobić?

Podatki Dołącz do dyskusji
PIT można rozliczyć przez internet. Jak to zrobić?

Chyba każdy ma w rodzinie tą jedną osobę, która jest szczególnie często odwiedzana przez bliskich w okolicach marca i kwietnia każdego roku. Zazwyczaj jest to emerytowany zakładowy księgowy lub matematyk z zamiłowania. Ślęczy po nocach, posiłkując się otrzymanymi w podzięce czekoladkami i uzupełnia deklaracje podatkowe krewnych i znajomych. Dzięki temu, że żyjemy w XXI wieku, możemy śmiało porzucić tego typu praktyki i własnoręcznie, bez żadnych problemów wypełnić i wysłać swój PIT.

Jak to zrobić? Oczywiście za pomocą komputera. W końcu cały formularz to nic więcej, jak tylko papierowy dokument, który został przygotowany elektronicznie i wydrukowany. Nasuwa się więc samo przez siebie, że można wydrukować go z już uzupełnionymi informacjami o naszych dochodach, które przed przesłaniem do drukarki mogą być sprawdzone przez odpowiedni program.

Oczywiście kolejnym krokiem po elektronicznym stwierdzeniu zawartości naszej deklaracji jest wysłanie jej także drogą cyfrową (choć oczywiście formularz wypełniony w komputerze można wydrukować i złożyć osobiście). Jest to możliwe m.in. za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Finansów. Stamtąd możemy pobrać także gotowe do wypełnienia formularze PDF. Jednak aby możliwe było ich przekazanie po weryfikacji danych (w większości przypadków nie jest wymagany podpis, także ten cyfrowy), należy zainstalować w komputerze odpowiednią, oficjalną wtyczkę – dostępna jest ona na witrynie Ministerstwa.

Następnie, pozostaje znaleźć na opublikowanej długiej liście odpowiedni formularz. Najpopularniejszym jest oczywiście PIT-37, do którego podajemy bezpośredni odnośnik. Pamiętajmy oczywiście, wybierając samodzielnie pozycję z listy, że choć mamy rok kalendarzowy 2015, to wypełniamy formularze za rok podatkowy 2014 – bierzemy więc pod uwagę kolumnę z „wcześniejszą” datą.

Do nas należy decyzja, jakie narzędzie wybierzemy do pomocy w wypełnianiu deklaracji podatkowej za rok 2014. Możemy zdać się na oprogramowanie prowadzące nas krok po kroku i wyliczające wartości niektórych pól, a także pilnujące czy nie zostawiliśmy luki w żadnym miejscu. Jeśli chcemy tylko udostępnienia cyfrowego formularza, wybierzmy te udostępnione przez Ministerstwo Finansów w formacie PDF. W tym drugim przypadku, warto zapoznać się także z opublikowaną instrukcją ich obsługi oraz broszurą informacyjną do zeznania PIT-37.

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu obawiacie się czy wybrany program zadziała poprawnie lub czy w wątpliwych kwestiach dobrze zinterpretowaliście pola formularza, poradźcie się fachowca. Nasi prawnicy czekają na wiadomości pod adresem kontakt@bezprawnik.pl i w możliwie najszybszym terminie pomogą w poprawnym wypełnieniu deklaracji tak, aby uniknąć przesyłania Urzędowi Skarbowemu kolejnych poprawek.