Rozliczenie PIT za 2021 – online czy stacjonarnie?

Lokowanie produktu Podatki Dołącz do dyskusji
Rozliczenie PIT za 2021 – online czy stacjonarnie?

Składanie rozliczenia PIT nie musi oznaczać stania w długich kolejkach w urzędzie czy też na poczcie. Era cyfryzacji mocno dała w tym obszarze o sobie znać. Co więcej – pomoc księgowej zaczyna schodzić na drugi plan. Dzieje się tak za sprawą szeregu programów dostępnych w internecie, które dedykowane są zarówno rozliczeniu PIT, jak i jego przekazania urzędnikom. Dużym ułatwieniem jest to, że tzw. podpis elektroniczny nie jest już wymagany. Nic więc dziwnego, że pit online z roku na rok zyskuje na popularności wypierając papierowe deklaracje. 

  1. E-deklaracje i ich zalety

Przekazywanie deklaracji PIT przez internet to szereg zalet. Pierwszą i dla wielu podatników najważniejszą jest to, że zwrot nadpłaty szybciej pojawi się na ich koncie niż w przypadku osobistej wizyty w urzędzie skarbowym. Fiskus ma to 45 dni, a nie 3 miesiące. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że deklaracja online zdecydowanie szybciej zostanie przekazana urzędnikom i automatycznie pojawi się w dedykowanych systemach elektronicznych. Papierowa wersja PIT oznacza to, że muszą oni ręcznie wpisywać do nich wszystkie dane zawarte w zeznaniu, co automatycznie wydłuża proces ich weryfikacji.

Pit online, to po prostu wygoda i oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy – składamy zeznanie bez wychodzenia z domu i pomocy księgowości. Co więcej prawidłowe wypełnienie PIT-u nie musi być tożsame ze znajomością przepisów podatkowych. Darmowe programy do rozliczania zeznań online, w tym np. dostępny na portalu Podatnik.info krok po kroku przeprowadzą nas przez cały proces. Korzystanie z niego jest w pełni bezpieczne – potwierdzone certyfikatem SSL. Istotne jest także to, że szybko uzyskujemy potwierdzenie wysyłki PIT – UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru.

  1. Rozliczenie PIT przez internet z pomocą bezpłatnego programu lub usługi Twój e-PIT

Wysłanie deklaracji PIT z pomocą darmowych programów nie jest tożsame z posiadaniem e-podpisu, a to duże ułatwienie. Niezbędne jednak będzie podanie przez nas następujących danych: imię i nazwisko, data urodzenia, kwota przychodu za 2020 r. oraz identyfikator podatkowy PESEL/NIP.

Decydując się jednak na złożenie zeznania za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, którą przygotował resort finansów musimy potwierdzić naszą tożsamość za pomocą takich narzędzi jak profil zaufany, e-dowód osobisty, bankowość elektroniczna, dane autoryzacyjne lub aplikacja mObywatel. Istotna jest również kwota przychodu (o jakich latach mowa jest uzależnione od rodzaju składanego PIT-u). Po zalogowaniu do systemu znajdziemy wstępnie wypełnioną przez urząd skarbowy deklarację. Warto jednak przed jej wysłaniem dokładnie zweryfikować wszystkie rozliczenia. Pomocny do tego będzie wspomniany darmowy program.