Szykuje się rozszerzenie zakazu lotów o kolejne państwa. Na liście m.in. Hiszpania, Belgia czy Malta

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (9)
Szykuje się rozszerzenie zakazu lotów o kolejne państwa. Na liście m.in. Hiszpania, Belgia czy Malta

Rozwój epidemii koronawirusa na świecie wymusza powrót to niektórych obostrzeń. Jednym z takich posunięć ze strony Rady Ministrów będzie rozszerzenie zakazu lotów. Projekt rozporządzenia w tej sprawie obejmuje 63 państwa.

W miarę rozwoju pandemii koronawirusa, rząd przywraca niektóre ograniczenia

Druga fala epidemii koronawirusa w Polsce trwa w najlepsze. W piątek odnotowano przeszło 900 nowych zachorowań. W przypadku restrykcji obowiązujących wewnątrz kraju, rządzący przygotowali system mający izolować nowe ogniska poprzez przydzielanie powiatom poszczególnych kategorii ryzyka. System opiera się o trzy strefy – czerwoną, żółtą i zieloną.

Warto docenić, że w przypadku możliwości przywleczenia choroby z zagranicy Rada Ministrów postawiła na prostotę. Zakaz lotów w sierpniu obejmował 44 państwa. Na indeksie znalazły się takie kraje, jak Chiny, Rosja, USA, Izrael, Brazylia, Bośnia i Hercegowina, czy Irak.

Co ważne: taka decyzja nie oznaczała równocześnie zakazu odwiedzin w danym kraju. Można do państw objętych zakazem po prostu wjechać. Powrót z niektórych z nich nie oznacza nawet konieczności poddania się kwarantannie. Zakaz lotów nie obejmuje połączeń rządowych, transportu najważniejszych osób w państwie, samolotów wojskowych, oraz służących ratowaniu zdrowia, życia i mienia.

Zakaz w tej formie miał obowiązywać do 25 sierpnia. Okazuje się jednak, że rząd uznał za celowe rozszerzenie zakazu lotów o kolejne państwa. Przygotowano już stosowny projekt rozporządzenia w tej sprawie, z którego podstawowymi założeniami można się zapoznać w biuletynie informacji publicznej Rady Ministrów.

Rozszerzenie zakazu lotów to także jego uchylenie w przypadku niektórych państw

Wskazanym w biuletynie powodem takiej decyzji jest „konieczność skorzystania z prawa do wprowadzenia zakazów w ruchu lotniczym, niezbędnych ze względu na bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, w celu minimalizacji zagrożenia dla zdrowia publicznego.”

Rozszerzenie zakazu lotów obejmie kolejnych 25 państw, terytoriów i kolonii. Są to: Aruba, Belize, Wenezuela, Gibraltar, Andora, Monako, Belgia, Hiszpania, Kuwejt, Libia, Polinezja Francuska, Albania, Filipiny, Liban, Macedonia Północna, Malta, Namibia, Paragwaj, San Marino, Rumunia, Sint Maarten, Guam, Turks i Caicos, Portoryko, Wyspy Dziewicze, oraz Wyspy Owcze.

Co ciekawe, nowe rozporządzenie Rady Ministrów uchyli równocześnie zakaz lotów do kilku innych państw. Mowa o Chinach, Rosji, Wyspach Św. Tomasza, Gabonie, Serbii i Singapurze.

Rozszerzenie zakazu lotów ma wejść w życie razem z końcem obowiązywania poprzedniego rozporządzenia, a więc 25 sierpnia. Będzie obowiązywać do 8 września. Do tego czasu Rząd najprawdopodobniej przygotuje nową listę państw objętych zakazem.

Warto pamiętać, że sytuacja na świecie zmienia się dynamicznie. Stąd właśnie potrzeba częstych aktualizacji tego typu aktów prawnych. Rozszerzenie zakazu lotów przy jednoczesnym cofnięciu go dla Chin i Rosji wydaje się jednak posunięciem co najmniej niespodziewanym. Bardzo interesujące jest to, w oparciu o jakie kryterium Rada Ministrów wybiera państwa objęte zakazem.