Rzecznik Finansowy wzywa Palikota, by zaprzestał

Biznes Dołącz do dyskusji
Rzecznik Finansowy wzywa Palikota, by zaprzestał

Nieuczciwe praktyki rynkowe podejrzewane w działaniach Tenczynek Dystrybucja S.A. stały się przedmiotem zainteresowania Rzecznika Finansowego, którego głównym celem jest ochrona konsumentów. Czy faktycznie działalność spółki prowadzona była w sposób sprzeczny z przepisami prawa?

Geneza interwencji Rzecznika Finansowego w inwestycjach Janusza Palikota

Rzecznik Finansowy, w odpowiedzi na alarmujące sygnały dotyczące podejrzeń o nieprawidłowości w działalności Tenczynek Dystrybucja S.A., zainicjował działania wyjaśniające w czerwcu tego roku. Zwrócono się z prośbą o współpracę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego, dążąc do ustalenia, czy spółka rzeczywiście naruszała przepisy w zakresie finansowania społecznościowego.

Kluczowe oskarżenia skierowane przeciwko Tenczynek Dystrybucja S.A. dotyczyły wykorzystania przez spółkę w projekcie „Bunt Finansowy” terminologii typowej dla finansowania społecznościowego. Może to sugerować, że spółka działała w ramach przepisów dotyczących finansowania społecznościowego, podczas gdy w rzeczywistości nie oferowała takich usług zgodnie z wymogami prawnymi.

Rzecznik Finansowy uznał, że takie działanie wprowadza konsumentów w błąd, przez co mogą oni nieświadomie inwestować środki, sądząc, że robią to w ramach regulowanego i nadzorowanego systemu.

16 października 2023 roku Rzecznik Finansowy postanowił zaapelować do spółki, aby ta zaniechała kontrowersyjnych praktyk i opublikowała oświadczenie na swojej stronie internetowej, przyznając się do stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych. Jasny i przejrzysty komunikat skierowany do konsumentów ma na celu przywrócenie równowagi informacyjnej, a także ukierunkowanie ich na odpowiednie działania prawne lub reklamacyjne, jeśli poczują się poszkodowani przez działania Tenczynek Dystrybucja S.A.

Problemy Janusza Palikota

W 2023 roku Janusz Palikot doświadczył znaczących problemów finansowych związanych z jego przedsięwzięciem biznesowym, Manufakturą Piwa Wódki i Wina. 4 sierpnia 2023 roku, inwestor MPWiW złożył wniosek sądowy o upadłość i postępowanie sanacyjne spółki Janusza Palikota. W odpowiedzi, grupa wystąpiła z wnioskiem o uruchomienie postępowania zatwierdzającego jej układ z wierzycielami, aby chronić majątek firmy przed rozparcelowaniem w ramach odrębnych postępowań wszczynanych przez inwestorów​.

Na początku czerwca 2023 roku, MPWiW spóźniła się z wypłatą 108 tysięcy złotych odsetek od obligacji. Ponadto, zanotowano informacje o zadłużeniu grupy na kwotę ponad 170 milionów złotych, a także na kwotę 339 milionów złotych w przypadku spółki Tenczynek Dystrybucja, również należącej do Palikota​​. Inwestorzy oskarżyli Palikota o nieuczciwość i zorganizowali się, wyrażając swoje niezadowolenie. Ponadto, z powodu negatywnych informacji prasowych, jeden z dystrybutorów przerwał negocjacje inwestycyjne z MPWiW.

Przez prawie trzy tygodnie nie było żadnych aktualizacji odnośnie sytuacji MPWiW, co zaniepokoiło inwestorów. Negocjacje z potencjalnymi inwestorami oraz wierzycielami trwały, ale brak finalnego porozumienia i niejasności co do przyszłości firmy zwiększały niepewność​​. Sytuacja finansowa MPWiW wpłynęła negatywnie na wizerunek Janusza Palikota w środowisku biznesowym i wśród inwestorów.