Dobry rzecznik jest na wagę złota lub chociaż akcji Nvidii. XTB i SII chcą powołania Rzecznika Praw Inwestorów Indywidualnych

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji
Dobry rzecznik jest na wagę złota lub chociaż akcji Nvidii. XTB i SII chcą powołania Rzecznika Praw Inwestorów Indywidualnych

Jednym z niekwestionowanych sukcesów polskiej polityki w ostatnich latach było powołanie Rzecznika Praw Małych i Średnich Przedsiębiorców. Nie obsługuje on jednak potrzeb na przykład polskich inwestorów. 

Dlatego też dom maklerski XTB porozumiał się ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych w kilku kluczowych da tego sektora sprawach. Jednym z nich jest inicjatywa mająca na celu powołanie Rzecznika Praw Inwestorów Indywidualnych.

Jest to zapewne odpowiedź na coraz bardziej bogacące się społeczeństwo polskie (a przynajmniej jego wycinek). Nawet my w statystykach Bezprawnika widzimy, że coraz większą popularnością cieszą się tematy związane z inwestowaniem w nieruchomości, obligacje, metale szlachetne czy wreszcie tradycyjną giełdę, akcje i fundusze. Potwierdzają to dane XTB i SII, które wskazują na przyrost liczby kont otwieranych w domach maklerskich. Tyle tylko, że rosnącej liczbie inwestorów giełdowych brak wyraźnego i czytelnego przedstawiciela środowiska, który stałby na straży ich praw. Po co?

Paweł Szejko z zarządu XTB twierdzi, że jest to potrzebne, by rozwijać rynek długoterminowo: należy inwestować w budowanie zaufania na linii spółki-inwestorzy, promować najlepsze praktyki.

Rzecznik Praw Inwestorów Indywidualnych – jak mógłby działać?

Podstawowym celem rzecznika ma być funkcjonowanie jako niezależny pośrednik, którego zadaniem jest efektywne rozwiązywanie istotnych konfliktów pomiędzy inwestorami indywidualnymi a organizacjami finansowymi. Takie się niestety zdarzają, a przykłady można mnożyć. Na przykład zagubiona dywidenda. Albo siejące chaos i niepewność zalecenia ze strony organów skarbowych.

Pamiętajmy, że inwestorzy indywidualni to czasami też osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z inwestowaniem. Przeraża ich złożoność informacji: rynki finansowe generują ogromną ilość informacji, które mogą być trudne do zrozumienia i analizy. Dla inwestorów indywidualnych, nie posiadających specjalistycznego wykształcenia czy doświadczenia, zrozumienie tych informacji może być wyzwaniem. Wielu brak odpowiednich narzędzi, dostęp do zaawansowanych narzędzi analitycznych często jest ograniczony dla inwestorów indywidualnych. Ważna jest też edukacja. Skuteczne inwestowanie wymaga dyscypliny w podejmowaniu decyzji, które często są trudne z emocjonalnego punktu widzenia. Wielu inwestorów boryka się z problemem utrzymania dyscypliny, zwłaszcza w sytuacjach stresowych na rynku. Brak im dostępu do ekspertów finansowych, którzy mogliby im pomóc w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Ale to nie koniec planów. SII i XTB zamierzają podjąć wiele wspólnych działań, mających na celu wsparcie inwestorów indywidualnych. Plany te obejmują działania na rzecz promowania edukacji finansowej, popularyzacji tematów związanych z rynkiem kapitałowym w sferze publicznej oraz dążenie do zapewnienia ogólnodostępności wiarygodnych informacji na temat rynku kapitałowego.