Jeśli zamierzasz kupić samochód od pierwszego właściciela, to sprawdź, dlaczego nie powinno to być Porsche

Moto Dołącz do dyskusji
Jeśli zamierzasz kupić samochód od pierwszego właściciela, to sprawdź, dlaczego nie powinno to być Porsche

Z danych Eurostatu wynika, że w 2021 roku w Unii Europejskiej było zarejestrowanych 253,3 mln aut osobowych. Mimo że w 2021 roku Polska miała najwyższy w Unii Europejskiej odsetek samochodów powyżej 20 lat – 41,3 proc. wszystkich zarejestrowanych pojazdów – to na polskim rynku samochodów używanych bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się też auta w wieku 3–5 lat. Szczególnie jeśli do tej pory miały tylko jednego właściciela.

Ich atrakcyjność wynika z faktu, że już przeszły największy spadek na wartości, a są jeszcze na tyle młode, że przez wiele najbliższych lat nie powinny poważnie się psuć. Jednak żeby nie było za dobrze, i tutaj na klientów czają się różne niebezpieczeństwa.

Samochód od pierwszego właściciela? Przy tej marce kombinują w Polsce najczęściej

Badania firmy carVertical pokazały, że prawie 10 proc. samochodów poniżej 5 lat ma cofnięty licznik. Porsche to marka, w przypadku której pod tym względem jest najgorzej. Aż 16,1 proc. modeli do 5 lat ma sfałszowany przebieg. W przypadku BMW i Audi było to po 12,7 proc. Na kolejnych miejscach umieszczono Opla (12,2 proc.) i Land Rovera (10,9 proc.).

Z danych carVertical wynika, że średni przebieg w Polsce to niecałe 38 tys. km po pierwszym roku użytkowania samochodu w kraju, prawie 75 tys. km po trzech latach i ponad 107 tys. km po pięciu.

Cofanie liczników a wartość samochodu

Cofnięcie licznika może nawet o jedną czwartą zawyżyć cenę samochodu. Dlatego, nawet jeśli samochód jest względnie nowy i pochodzi od pierwszego właściciela, nabywcy powinni dokładnie sprawdzić historię pojazdu, zweryfikować dokumenty i wykonać przedzakupowe przeglądy. Kupujący, którzy pominą te kroki, za „okazyjną” ofertę mogą sporo przepłacić i narazić się na spore koszty w przyszłości.

Cofanie liczników powszechnie utożsamiane jest z handlarzami, jednak nie oznacza to, że prywatni użytkownicy nie mają nic na sumieniu. Niekiedy wzorem zawodowych handlarzy cofają liczniki, by uatrakcyjnić samochód dla klienta, i to w samochodach z różnym przebiegiem.

Dobra i zła wiadomość

Jak widać, Porsche, BMW, Audi, Opel i Land Rover to marki, w których nawet w młodych rocznikowo samochodach, co rusz zdarza się kręcenie licznika. Jednak w tym wszystkim jest też dobra wiadomość. Jeśli kupisz samochód którejkolwiek z tym marek (oprócz Audi i BMW), nie musisz martwić się o kradzież. Z danych Centralnej Ewidencji Pojazdu i Samar.pl wynika, że w 2022 roku w Polsce najczęściej kradziono toyoty (781), audi (532) i volkswageny (415). BMW znalazło się na czwartym miejscu. Opel i Land Rover nie weszły do niechlubnej pierwszej dziesiątki.