Samowola budowlana – czy mogę ją zalegalizować?

Nieruchomości Państwo Dołącz do dyskusji
Samowola budowlana – czy mogę ją zalegalizować?

Co łączy nieplanowane piętra w megadrogich hotelach i dobudówkę w ubogiej chacie? Są to samowole budowlane, czyli budowa, lub rozbudowa obiektu bez zezwolenia lub gdy zezwolenie nie zostało udzielone. Takie działanie może przynieść przykre konsekwencje. W niektórych przypadkach można ich uniknąć!

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że samowolna rozbudowa domu lub budynków firmy bez zezwolenia może przynieść przykre konsekwencje. Za samowolę budowlaną może być uznane wybudowanie obiektu niezgodnie z zatwierdzonymi planami – tak stało się między innymi z bardzo znanym hotelem Gołębiewski w Karpaczu, gdzie dobudowano piętro, którego nie było wcześniej w planach – nakazano ich rozbiórkę, a to ponad 1000 metrów kwadratowych.

Niedawno pewien człowiek dobudował do takiego ganku kilkadziesiąt centymetrów ściany, tylko po to, by móc zamontować wewnątrz nieco większe drzwi, nie mniej życzliwy sąsiad doniósł na niego w urzędzie, a ten wydał dwie sprzeczne opinie. W jednej uznano to za samowolę, w innej nie. Negatywna przyniosła prócz nakazu rozbiórki dobudowanego kawałka ganku, także kilkaset tysięcy złotych kary, co zaskoczyło wszystkich. Kwotę taką wyliczono, gdyż właściciel w piwnicy swojego domu prowadził mały zakład szwalniczy, a urząd potraktował budynek nie jako dom mieszkalny tylko zakład pracy – fabrykę i wyliczył takie dopłaty. Sprawa obecnie jest rozpatrywana w sądzie.

W przypadkach samowolnych zmian w budynkach inspektor nadzoru budowlanego może nakazać rozbiórkę tego, co zostało wykonane bez zezwolenia, lecz są przypadki, w których tego typu budowę można zalegalizować, lub samowola się przedawni.

Samowolę zalegalizować można tylko, gdy jest ona zgodna z przepisami zagospodarowania przestrzennego, lub z ostateczną decyzją co do nich, nawet jeśli wcześniej nie były one ustalone na danym terenie. Musi być zgodna z przepisami budowlanymi lub musi być możliwość doprowadzenia budowy do stanu zgodności z przepisami. Legalizacja jest związana z kosztami, które ustalone są w widełkach dla różnego typu obiektów – zależnie od ich przeznaczenia.

Warto pamiętać, że samowola budowlana traktowana jest jak przestępstwo i ulega przedawnieniu po 5 latach od jej popełnienia.

W przypadku jakichkolwiek problemów lub wątpliwości dotyczących samowoli budowlanych możecie zgłaszać się do naszych prawników, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, z chęcią Wam pomogą.

Zdjęcia pochodzą z shutterstock.com