Możliwe duże zmiany w Santander Bank Polska. Zagraniczny serwis podaje prawdopodobne scenariusze

Biznes Finanse Dołącz do dyskusji
Możliwe duże zmiany w Santander Bank Polska. Zagraniczny serwis podaje prawdopodobne scenariusze

Niewykluczone, że hiszpański Santander zdecydują się na sprzedaż większościowego pakietu akcji w Santander Bank Polska – taką informację podaje Bloomberg. Taki ruch faktycznie jest możliwy, biorąc pod uwagę fakt, że Santander zamierza raczej skupić się na dalszym rozwoju w obu Amerykach – a niekoniecznie w Europie.

Santander Bank Polska „na sprzedaż”? Możliwe duże przetasowania na rynku

Santander Bank Polska to trzeci bank w Polsce pod względem aktywów i największy bank prywatny. Szacuje się, że Grupa Santander Bank Polska obsługuje ponad 7,5 miliona klientów. Bank działa na polskim rynku już dość długo; w 2001 r. powstał z połączenia Banku Zachodniego S.A. i Wielkopolskiego Banku Kredytowego SA, a od 2011 roku jest częścią hiszpańskiej grupy Santander. W 2018 roku nastąpiła zmiana nazwy z Bank Zachodni WBK na Santander Bank Polska, a siedziba została przeniesiona do Warszawy.

Nic więc dziwnego, że wiadomość o potencjalnej sprzedaży większościowego pakietu akcji w polskim banku przez hiszpańskiego Santandera wywołuje sporo emocji. Jak podaje Bloomberg, hiszpański bank – będący właścicielem 62,2 proc. udziałów w Santander Bank Polska – ma wraz z firmą doradczą rozważać różne scenariusze na przyszłość. Jeden z nich dopuszcza możliwość sprzedaży wspomnianego pakietu akcji; obecnie udziały Hiszpanów w Santander Bank Polska są szacowane na 33 mld zł. Z informacji zebranych przez Bloomberg wynika, że hiszpański bank miał już nawet sondować rynek w poszukiwaniu potencjalnych inwestorów.

Jak jednak zaznaczają źródła, „rozmowy są na wczesnym etapie, a hiszpański bank może ostatecznie zdecydować się na zatrzymanie aktywa na dłużej lub jedynie częściową sprzedaż udziałów”. Warto jednak zaznaczyć, że sprzedaż większościowego pakietu akcji wcale nie jest niemożliwa, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Santander już wcześniej sygnalizował chęć większego zaangażowania się i rozwoju banku na rynkach obu Ameryk (kosztem Europy). Należy też odnotować, że już w zeszłym roku Banco Santander sprzedał 5,2 proc. udziałów w polskim banku; pozyskał w ten sposób ok. 627 mln dolarów.

Na razie Santander Bank Polska – co zrozumiałe – nie udziela komentarza w tej sprawie.

Zmiana większościowego udziałowca to możliwe zmiany dla klientów

Nie ma oczywiście co ukrywać, że gdyby Banco Santander faktycznie zdecydował się na sprzedaż większościowego pakietu akcji, to dla klientów polskiego Santandera może oznaczać to spore zmiany, w tym m.in. w opłatach i prowizjach (choć raczej w dalszej perspektywie niż od razu). Oprócz tego możliwe są zmiany w obsłudze klienta. Dużo zależy też od tego, kto nabyłby akcje – ale na ten temat na razie trudno spekulować.