To już kolejna zła wiadomość dla przedsiębiorców. Prognozy na 2025 r. nie są najlepsze

Firma Dołącz do dyskusji
To już kolejna zła wiadomość dla przedsiębiorców. Prognozy na 2025 r. nie są najlepsze

Powoli można już prognozować, ile wyniosą składki ZUS w 2025 r. Dla przedsiębiorców tradycyjnie już nie ma dobrych wiadomości – w zasadzie pewna jest kolejna podwyżka składek. I to zarówno jeśli chodzi o osoby prowadzące działalność i płacące pełen ZUS, jak i o początkujących przedsiębiorców, którzy niedawno zarejestrowali swoją firmę.

Składki ZUS w 2025 r. Kolejne podwyżki

Jak zwraca uwagę „Rz”, w zeszłym tygodniu rząd przedstawił dokument, dzięki któremu można już wstępnie prognozować, ile wyniosą składki ZUS w 2025 r. Mowa o założeniach projektu budżetu państwa na przyszły rok oraz zawartą w nim prognozę wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Prognoza zakłada, że będzie ono o 7,1 proc. wyższe – czyli wzrośnie z 7824 zł do 8379,50 zł.

Wzrost prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia pociągnie natomiast za sobą wzrost składek ZUS; podstawą wymiaru składek jest 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. To natomiast oznacza, że podstawą do wyliczenia ostatecznej wysokości składek byłaby kwota 5027,70 zł. A jeśli tak, to składki ZUS wzrosłyby do kwoty 1713,95 zł miesięcznie, o 113,63 zł. W skali roku przedsiębiorcy płaciliby o 1353,56 zł więcej – a należy pamiętać, że do tej kwoty należy jeszcze doliczyć składkę zdrowotną.

Wzrośnie też preferencyjny ZUS

Wiadomo już również, o ile najprawdopodobniej wzrosną preferencyjne składki ZUS w ramach ulgi przysługującej osobom prowadzącym działalność gospodarczą od niedawna. Rząd podał też niedawno propozycję nowej płacy minimalnej w 2025 r.; najprawdopodobniej będzie to kwota 4626 zł brutto od 1 stycznia przyszłego roku. Warto przy tym zaznaczyć, że zanim dojdzie do podwyżki płacy minimalnej w 2025 r., to pracowników (i przedsiębiorców) czeka jeszcze jedna podwyżka – od 1 lipca, do kwoty 4300 zł brutto.

Jak wzrost pensji minimalnej do kwoty 4626 zł brutto przełoży się na wysokość preferencyjnych składek ZUS? Podstawa wymiaru preferencyjnych składek to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia; tym samym wynosiłaby ona 1387,80 zł. To natomiast przełożyłoby się na składki w wysokości 448,10 zł miesięcznie. Dla porównania, obecnie początkujący przedsiębiorcy muszą płacić składki w wysokości 402,65 zł miesięcznie (od lipca gdzie to kwota 408,16 zł).

Pewnym pocieszeniem mogą być wakacje od ZUS

Biorąc pod uwagę fakt, o ile więcej przedsiębiorcy zapłacą w skali roku, jeśli chodzi o składki ZUS, to pewnym pocieszeniem mogą być wakacje od ZUS. Jednocześnie nie wiadomo jednak, jaka będzie ostateczna decyzja rządzących w sprawie składki zdrowotnej – i czy w 2025 r. przedsiębiorcy doczekają się jakichkolwiek zmian.