Dostałeś SMS od Biedronki lub Lidla z informację o „paczce gotowej do odbioru”? To oszustwo!

Gorące tematy Technologie Zakupy dołącz do dyskusji (195) 06.05.2018
Dostałeś SMS od Biedronki lub Lidla z informację o „paczce gotowej do odbioru”? To oszustwo!

Udostępnij

Marek Krześnicki

Dostałeś SMSa od nadawcy Biedronka lub Lidl z informacją o paczce gotowej do odbioru? Nie klikaj, nie otwieraj linku, nie podawaj numeru karty kredytowej – to oszustwo, na którym można stracić sporo pieniędzy. O co chodzi i co zrobić, gdy jednak podaliśmy swoje dane? Wyjaśniamy.

Wielu Polaków otrzymało dziś SMS-y, które wyglądają tak:

Oszustwo na SMS od sklepów Biedronka i Lidl

SMS od Biedronki lub Lidla to oszustwo

Każdy, kto kliknie lub wpisze link podany w SMS-ie zostaje przekierowany na stronę, która wygląda tak (w zależności od „nadawcy” będzie to strona wykorzystująca znaki towarowe Biedronki lub Lidla):

Fałszywy konkurs - Biedronka

Ci, którzy zdecyduję się na „otwarcie przesyłki” są informowani, że przyznano im bon podarunkowy do Biedronki lub Lidla na kwotę 300 zł. Przytaczane jest nawet wypowiedź zwycięzcy, niejakiego Piotra Dziedzica: „Super, dzieki! Naprawde fajna niespodzianka dla żony!” (ciekawostka: „zwycięzców” jest 4, a cytaty znajdują się w jednym z plików JavaScript). W prawym górnym rogu widnieje zaś licznik bonów pozostałych do rozdania, który z biegiem czasu wyświetla coraz mniejszą liczbę – po czym wraca do początku. Po kliknięciu kolejnego przycisku wyświetla się wielgachny komunikat:

GRATULUJEMY! Została Ci przyznana Karta Podarunkowa Biedronka o wartości 300 zł. Karta ta jest ważna do końca bieżącego roku. Proszę odpowiedz na kilka pytań, mających na celu ochronę Twoich danych osobowych.

To pytanie m.in. o wiek, płeć czy posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce pojawia się ekran, w którym należy podać… dane swojej karty płatniczej. Ekipie Niebezpiecznika wyświetlił się panel w języku angielskim, mi jednak pojawił się ekran w całości spolonizowany, a więc niebezpieczniejszy (nikt nie zrezygnuje z jego wypełnienia wyłącznie z powodu nieznajomości języka):

Biedronka i Lidl - oszustwo - ekran płatności

Zgodnie z adnotacją podaną pod treścią formularza, z domyślnie zaznaczoną zgodą:

Realizując tę ​​transakcję, oświadczasz, że zgadzasz się na warunki Regulaminu , a także że znana jest Ci nasza Polityka prywatności . Ta oferta zawiera 7-dniowy darmowy okres próbny w playcapt.com. Po upłynięciu 7 dni członkostwo w playcapt.com odnawia się automatycznie w kwocie $49.95 co 30 dni, dopóki nie zostanie anulowane. PO PROSTU NALEŻY ODWOŁAĆ CZŁONKOSTWO PRZED OKRESEM PRÓBNYM, ABY UNIKNĄĆ NALICZENIA OPŁAT.

Uwierzyłeś, że to Biedronka lub Lidl, i podałeś dane swojej karty płatniczej? Oto, co musisz zrobić

Jak wyraźnie widać, płatność (na kwotę blisko 200 zł miesięcznie) nie ma nic wspólnego z Biedronką czy Lidlem. Logotypy znanych marek dyskontów służą jedynie do wyłudzenia płatności za lipny serwis z filmami czy muzyką, prowadzony przez spółkę Plytxt Enterprises LTD z siedzibą na Cyprze.

Pod żadnym pozorem nie należy zatem klikać w link podany w wiadomościach, a jeśli już to zrobimy – nie podawać danych karty płatniczej. Jeśli już my albo ktoś z naszych bliskich to zrobił, należy niezwłocznie wypisać się z usługi, aby uniknąć dalszych kosztów.

195 odpowiedzi na “Dostałeś SMS od Biedronki lub Lidla z informację o „paczce gotowej do odbioru”? To oszustwo!”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *