Jak przygotować się do aktu notarialnego? Jak zaoszczędzić stresu i czasu wszystkim osobom uczestniczącym w akcie notarialnym? Duże znaczenie mają: godzina spotkania, pieniądze, dokumenty, uzgodnienie ostatnich szczegółów, które znajdą się w akcie notarialnym.
Jak przygotować się do aktu notarialnego
Oczywiście odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od tego, o jakiej czynności notarialnej mówimy. Są jednak pewne uniwersalne kwestie, które warto mieć na uwadze. Dlaczego? Ponieważ dobra organizacja spotkania umożliwi nam skupienie uwagi na dokonywanej czynności prawnej i unikniemy rozproszeń w postaci, chociażby poszukiwania niezbędnego dokumentu w stosie np. rachunków za prąd. A wtedy zaczyna się stres, presja oczekujących, trzęsące się ręce. Zupełnie niepotrzebne nam emocje i sytuacje.
Godzina spotkania w kancelarii notarialnej czasem jest istotna
W zależności od uzgodnień pomiędzy stronami i notariuszem czasem zdarza się tak, że ktoś musi wyjść do banku, bądź zrobić elektroniczny przelew pieniędzy w czasie spotkania w kancelarii. W tej sytuacji umawianie aktu notarialnego na późne godziny popołudniowe choćby na 16:00 jest bardzo nierozsądne. Akt notarialny musi zostać odczytany, podpisany i dopiero wtedy jest czas na zapłatę za cokolwiek. Może się wtedy okazać, że bank już jest zamknięty, a przelewy zostaną zaksięgowane na drugi dzień. Powoduje to pośpiech i stres związany z rozpaczliwymi próbami zdążenia. Wtedy ludzie już nie myślą o tym co odbywa się w kancelarii, a koncentrują swoją uwagę na mijających minutach. W takiej atmosferze nie powinien odbyć się żaden akt notarialny. W związku z powyższym umawiajmy się na wcześniejsze godziny.
Płatność za usługi notarialne i opłaty urzędowe
Notariusz musi uzależnić dokonanie czynności notarialnej od pobrania podatku od czynności cywilnoprawnych, jeśli takowy występuje dla danej czynności. Zatem albo musi pobrać go w gotówce, albo kwota ta musi trafić na jego konto. Formalnie jeśli kwota jest duża i niewygodna do noszenia w gotówce, to można przelać notariuszowi opłaty na rachunek bankowy prowadzony dla kancelarii. Należy jednak mieć na uwadze, że pieniądze te powinny być już zaksięgowane na rachunku bankowym notariusza, zatem robimy przelew dzień wcześniej. Bądź robimy szybki przelew, który w niektórych bankach, nie funkcjonuje po godzinie 15:00. Czyli godzina spotkania znowu ma duże znaczenie. W niektórych kancelariach notarialnych istnieje możliwość uregulowania należności kartą. Jednak zawsze należy upewnić się wcześniej czy taka możliwość faktycznie istnieje. A także sprawdzić, czy nasz limit na karcie umożliwia jednorazową zapłatę czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Unikniemy wtedy rozpaczliwych poszukiwań bankomatów w okolicy kancelarii.
Skompletowanie dokumentów
Przed spotkaniem zazwyczaj notariuszowi należy przesłać niezbędne dokumenty do sporządzenia aktu notarialnego. Ich listę poda notariusz, bądź można ją znaleźć w przedwstępnej umowie sprzedaży, jeśli była taka zawierana między stronami. Dokumenty potrzebne notariuszowi do umowy sprzedaży, będą z pewnością inne niż do przeprowadzenia postępowania spadkowego. Zatem skompletujmy wszystkie niezbędne oryginały według podanej listy. Najlepiej nawet według wymienionej kolejności. Wtedy bardzo łatwo je odnaleźć. Przygotujmy dla nich osobną teczkę lub koszulkę, którą zabierzemy do kancelarii. Oprócz listy dokumentów nie możemy zapomnieć o ważnym (!) dowodzie osobistym. Przy czym elektroniczny dowód osobisty zostawmy sobie w telefonie. Musimy wylegitymować się tym tradycyjnym, fizycznie podając go notariuszowi. Zatem jego zdjęcie również nie wchodzi w grę.
Uzgodnienia dotyczące transakcji – poproś wcześniej o projekt aktu notarialnego
Każda strona czynności notarialnej może poprosić o przesłanie projektu aktu notarialnego, w celu wcześniejszego zapoznania się z nim. Należy mieć na uwadze, że sporządzanie projektów aktów notarialnych przez notariusza jest również płatne. Zależy to również od praktyki danego notariusza. Swoje uwagi do projektu najlepiej przekazać odpowiednio wcześniej, aby notariusz mógł zapoznać się z tymi zmianami i je nanieść na projekt.
Natomiast przed czytaniem aktu notarialnego możemy poprosić o jego wydruk, aby śledzić tekst razem z notariuszem. Można jeszcze wtedy nanieść ostatnie poprawki. Nadto tekst przed naszymi oczami pomaga nam skupić uwagę, chyba że ktoś jest typowym „słuchowcem”.