Viktor Orban sprawuje swoją czwartą kadencję jako premier Węgier. Wybory już za rok, a niespodziewana zmiana gospodarza finału Mistrzostw Europy może zapewnić mu kolejne 4 lata rządów.
Finał Mistrzostw Europy miał zostać rozegrany na Wembley 11 lipca. Natomiast, po rozegraniu pierwszego spotkania na londyńskim Wembley, które na żywo oglądało niespełna 20.000 kibiców w mediach rozpoczęła się dyskusja w przedmiocie przeniesienia spotkania w inne miejsce. Obecnie, po rozegraniu wszystkich spotkań pierwszej kolejki UEFA rozważa możliwość przeniesienia meczu do stolicy Węgier – Budapesztu.
Głównym powodem dla tej zmiany mają być bardzo restrykcyjne przepisy, których rządzący Wielką Brytanią nie chcą zmienić. Sprawa może wydawać się o wiele bardziej prostsza niż się wydaje. Europejska Federacja upomina się bowiem przede wszystkim o tzw. VIP-ów. Liczne grono ważnych oficjeli oraz przede wszystkim sponsorów imprezy dopomina się o swoje. UEFA pragnie zapewnić swoim gościom możliwość zwolnienia z obowiązkowej po przylocie na teren Wielkiej Brytanii kwarantanny.
Brytyjczycy nie chcą się jednak ugiąć, ponieważ większa liczba gości może przyczynić się do nagłego wzrostu liczby zakażeń. Ponadto, wciąż na terenie Wielkiej Brytanii przybywa zakażonych nieznanymi dotąd mutacjami koronawirusa. Całkowicie po drugiej stronie barykady – wobec konserwatywnego Londynu – znajduje się „prywatny folwark Viktora Orbana.
Enklawa normalności czy niebezpieczna zachcianka Viktora Orbana
Puskas Arena to stadion, na którym rozgrywane było pierwsze starcie w ramach Grupy F. Gospodarzem tego meczu była drużyna Węgier, która zmierzyła się z ostatnim triumfatorem Mistrzostw Europy, Portugalią. Stadion został zaprojektowany na 67.000 miejsc siedzących. Podczas pierwszego spotkania jako jedyna arena tegorocznych mistrzostw został wypełniony po brzegi.
Dla porównania mecz Anglików z Chorwatami na żywo oglądało zaledwie 18.497 kibiców. Oznacza to, że w Budapeszcie kibiców na stadionie było ponad 3 razy więcej.
Poniżej stadiony oraz dozwolona liczba kibiców, która może obejrzeć mecz na żywo :
- Johan Cruyff Arena, Amsterdam, Holandia (12 000)
- Stadion Olimpijski, Baku, Azerbejdżan (34 000)
- Arena Nationala, Bukareszt, Rumunia (13 000)
- Puskas Arena, Budapeszt, Węgry (67 000)
- Stadion Parken, Kopenhaga, Dania (12 000)
- Hampden Park, Glasgow, Szkocja (13 000)
- Allianz Arena, Monachium, Niemcy (14 500)
- Stadion Wembley, Londyn, Anglia (22 500)
- Stadio Olimpico, Rzym, Włochy (17 500)
- La Cartuja, Sewilla, Hiszpania (13 165)
- Stadion Krestovsky, Sankt Petersburg, Rosja (34 000)
Brytyjczycy zapowiadają, że na mecze fazy pucharowej Wembley będzie mogło zapełnić się w 50% (ok. 45.000 widzów). Problemem w dalszym ciągu pozostają jednak surowe restrykcje związane z koniecznością odbywania obowiązkowej kwarantanny.
Warto wspomnieć również, że obecnie po terytorium Wielkiej Brytanii swobodnie podróżować mogą jedynie Szkoci, Anglicy oraz Walijczycy.
Premier Węgier potwierdził również, że każdy kto zostanie zaszczepiony oraz posiada bilet na jeden z meczów obejrzy go ze stadionu.
Surowe wymagania dotyczące wstępu na stadion?
Kibice pochodzący z Węgier muszą przed wejściem na stadion przedstawić zaświadczenie potwierdzające, że otrzymali szczepienie.
Węgierski Związek Piłki Nożnej poinformował zaplanował specjalny schemat związanym z wpuszczaniem kibiców na teren Puskas Areny. Każdy bilet ma określony przedział czasowy. Tym samym, oznacza to, że od kibiców wymaga się punktualności. Na stadion mogą wejść oraz wyjść z niego o określonej porze. Zabiegi te mają uniemożliwć nadmierne gromadzenie się fanów piłki oraz pozwolić na zachowanie właściwego dystansu społecznego.
Równocześnie, warto podkreślić, że noszenie masek jest w dalszym ciągu obowiązkowe, aż do momentu zajęcia miejsca. Ponadto, na stadionie znajdują się środki do dezynfekcji rąk.
Ograniczenia w podróży do Węgier
Jeśli podróżujący kibic chce odwiedzić Puskas Arenę i pominąć kwarantannę, jest zobowiązany do okazania negatywnego wyniku testu PCR wykonanego w ciągu 72 godzin przed wjazdem do Węgier. Ponadto, przedmiotowe zaświadczenie musi zostać poświadczone w języku węgierskim lub angielskim.
Kibice na wyjeździe mogą również wjechać do kraju, aby obejrzeć mecz Euro 2020 i pominąć kwarantannę, jeśli zostali zaszczepieni i mają zaświadczenie wydane przez kraj, który ma wzajemną umowę z Węgrami.
Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do innych miast gospodarzy włodarze Budapesztu zdecydowali się na zorganizowanie miejskiej strefy kibica. Strefa znajduje się na Placu Bohaterów i można w niej obejrzeć wszystkie mecze Mistrzostw Europy. Ponadto, pomieści nawet 11.00 kibiców, czyli niewiele mniej co stadiony w Amsterdamie i Kopenhadze.