Vinted to doskonała platforma do sprzedaży zbędnych rzeczy zalegających w naszych szafach. Nie jest jednak tajemnicą, że wiele osób uczyniło sobie z niej źródło dochodu. Skala tego zjawiska rośnie, choć ostatnio przyhamowały ją ograniczenia nałożone unijną dyrektywą. Kiedy nasza drobna sprzedaż zamienia się w regularną działalność i jakie obowiązki to na nas nakłada?
Sprzedaż na Vinted a podatek
Podatek od Vinted w dużej mierze zależy od skali działalności, jaką prowadzimy. Można sprzedawać własne rzeczy incydentalnie, wtedy taki podatek nie zostanie naliczony. Można również odsprzedawać rzeczy, które kupiliśmy w ostatnim czasie za wyższą stawkę albo sprzedawać bardzo dużo, nieswoich rzeczy i czerpać z tego znaczne dochody. Te dwa ostatnie przykłady raczej spowodują zrodzenie obowiązku podatkowego. Podatek w dużym uproszczeniu płaci ten, kto zarabia.
Przez długi czas Vinted było idealną platformą do prowadzenia sprzedaży. Dochodów i skali właściwie nie dało się zmierzyć, a tym samym wiele osób unikało płacenia podatku. Zmieniły to nowe przepisy, wprowadzone za sprawą dyrektywy unijnej. Zgodnie z ich brzmieniem operatorzy platform internetowych muszą raportować do fiskusa skalę sprzedaży poszczególnych użytkowników. Dotyczy to osób, które rocznie zarabiają na sprzedaży 2000 euro i dokonują 30 sprzedaży w ciągu roku. Takie osoby zostaną przez Vinted zgłoszone do fiskusa, urząd natomiast sprawdzi, do zapłaty jakiego wymiaru podatku muszą zostać zobowiązane.
Podatek od sprzedaży w internecie
Obowiązek zapłaty podatku oczywiście nie rodzi automatycznie obowiązku zakładania działalności gospodarczej. Zanim to nastąpi, należy spełnić kilka przesłanek. Wiele osób łapie się również na możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. Co na Vinted jest bardzo często wykorzystywane.
Działalność zarobkowa prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, wyczerpuje definicję działalności gospodarczej. Jeśli takie cechy da się przypisać prowadzonej na Vinted sprzedaży, to taka osoba musi liczyć się z koniecznością założenia firmy. Oczywiście przy małej skali działalności można skorzystać z opcji prowadzenia działalności nierejestrowanej. Sprzedaż musi jednak spełniać pewne wymagania.
Działalność nierejestrowaną mogą prowadzić osoby, które uzyskują z tego tytułu przychody nieprzekraczające w żadnym miesiącu 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie jest to kwota 3225 zł) oraz w ostatnich 5 latach nie prowadziły działalności gospodarczej. Działanie w ramach takiego rozwiązania zobowiązuje je do dopełniania pewnych formalności, tj. prowadzenie ewidencji sprzedaży, przestrzeganie praw konsumentów oraz rozliczania swoich przychodów w PIT-36 według skali podatkowej. Przekroczenie minimalnej kwoty lub prowadzenie wcześniej działalności gospodarczej zobowiązuje daną osobę do założenia działalności gospodarczej, a co za tym idzie płacenie składek i rozliczanie się z uzyskiwanych dochodów.