PKO BP prognozuje, ile wyniosą stopy procentowe w 2023 r. Dla kredytobiorców to tylko częściowo dobra wiadomość

Finanse Dołącz do dyskusji
PKO BP prognozuje, ile wyniosą stopy procentowe w 2023 r. Dla kredytobiorców to tylko częściowo dobra wiadomość

Na początku września czeka nas kolejne posiedzenie decyzyjne RPP. Kredytobiorcy zastanawiają się, czy – i o ile – wzrosną jeszcze stopy procentowe. Tymczasem banki przewidują, jakie będą stopy procentowe w 2023 r. i kiedy można spodziewać się pierwszych obniżek.

Obecnie stopa referencyjna wynosi 6,5 proc. Niedługo jednak kolejne posiedzenie decyzyjne RPP, co oznacza, że kredytobiorcy powinni przygotować się na podniesienie stóp. O ile? Jak przyznał w wywiadzie dla „BI” prezes NBP Adam Glapiński, jego zdaniem RPP podwyższy stopy procentowe jeszcze raz (o 25 pb) lub dwa razy (łącznie o 50 pb). Jak twierdzi jednak, niewykluczony jest też scenariusz, w którym na razie cykl podwyżek zostanie zakończony.

Z kolei jak oceniają analitycy Citi Handlowy, RPP zakończy cykl podwyżek stóp procentowych na poziomie 7 proc. Tym samym prognozy ekonomistów właściwie pokrywają się z zapowiedziami prezesa NBP – o ile faktycznie RPP zdecyduje się na jeszcze dwie niewielkie podwyżki.

Teoretycznie zatem kredytobiorcy mogą chwilowo odetchnąć z ulgą – kolejne podwyżki (o ile będą) nie powinny już tak mocno wpłynąć na WIBOR, a co za tym idzie – na wysokość raty kredytów. Wiele osób posiadających zobowiązania finansowe może jednak bardziej interesować to, na jakim poziomie będą stopy procentowe w 2023 r. – i jak szybko możemy spodziewać się pierwszych obniżek.

Stopy procentowe w 2023 r. Banki publikują pierwsze prognozy

Z prognoz PKO BP wynika, że zanim stopy procentowe spadną, kredytobiorcy powinni przygotować się, że do końca roku stopa referencyjna wzrośnie do poziomu 7 proc. Jednocześnie jeśli chodzi o stopy procentowe w 2023 r., stopa referencyjna powinna ostatecznie spaść do poziomu 5,75 proc. pod koniec przyszłego roku. To oznaczałoby łączny spadek o 125 pb. Na razie ciężko jednak określić, kiedy RPP miałaby obniżyć stopy procentowe w 2023 r. po raz pierwszy; wcześniej prezes NBP sugerował, że mogłoby to nastąpić w drugiej połowie przyszłego roku. Należy jednak mieć na uwadze, że nie wiadomo, czy – i jak szybko – zacznie spadać inflacja. Zdaniem wielu ekspertów na razie nie zanosi się na to, by wskaźnik miał ulec odczuwalnemu obniżeniu.

Z kolei Deutsche Bank prognozuje, że stopy procentowe w 2023 r. powinny zostać obniżone o 100 pb. Nie da się jednak ukryć, że obniżka stóp do poziomu 5,5-5,75 proc. z pewnością nie byłaby tak duża, jak oczekiwałoby tego wielu kredytobiorców.

Obniżka stóp procentowych w przyszłym roku faktycznie na ten moment wydaje się prawdopodobna – zwłaszcza, że niemal pewne jest spowolnienie gospodarcze. Na razie jednak kredytobiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość.