Dla posiadaczy lokat ten kwartał może być najgorszy od co najmniej 17 lat

Finanse Dołącz do dyskusji
Dla posiadaczy lokat ten kwartał może być najgorszy od co najmniej 17 lat

Oprocentowanie depozytów w bankach podniosło się w trakcie ostatnich kilku miesięcy. Nie zmienia to jednak faktu, że obecny kwartał może być najgorszym kwartałem dla posiadaczy lokat. Strata na lokacie, która jest zamykana w trzecim kwartale br., może wynieść nawet ok. 13 proc.

Spora strata na lokacie. Złe wiadomości dla klientów

Lokata z założenia ma pomóc ochronić oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji. Problem polega jednak na tym, że już od dłuższego czasu inflacja w Polsce utrzymuje się na wysokim poziomie, a banki dopiero stosunkowo niedawno zaczęły podnosić oprocentowanie depozytów.

To niestety oznacza z kolei, że mijający kwartał może być dla posiadaczy lokat najgorszy od wielu lat. Jak wynika z szacunków HRE Investments, realna strata na lokacie, która zakończy się w trzecim kwartale, może wynieść nawet ponad 13 proc.

Odczyt inflacji za lipiec wskazuje, że ceny dóbr i usług wzrosły w ciągu roku o przeciętnie 15,6 proc. Odczyty na podobnym poziomie przewiduje się za cały trzeci kwartał roku. Tymczasem o ile dziś można już założyć lokatę na 5-7 proc. w skali roku (choć zazwyczaj przy spełnieniu dodatkowych warunków), o tyle rok temu oprocentowanie lokat wynosiło zaledwie 0,1-0,2 proc. To z kolei oznacza, że w okresie trwania takiej lokaty ceny w sklepach rosły nawet 100 razy szybciej, niż banki dopisywały odsetki do oszczędności.

Jak oblicza Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, oznacza to, że jeśli ktoś rok temu, w lipcu, wpłacił na lokatę 10 tys. zł, to obecnie, po wyjęciu tych pieniędzy z banku, można byłoby za te środki kupić tyle, co za ok. 8860 zł w dniu zakładania depozytu. Tym samym realna strata na lokacie jest faktycznie całkiem spora i w omawianym przypadku wyniesie ponad 1300 zł. To, co warto jednocześnie podkreślić, to że tak złych wyników, jeśli chodzi o zyski z lokaty, nie było od co najmniej 17 lat – czyli od momentu, kiedy w ogóle dostępne są dane potrzebne do przeprowadzenia wyliczeń.

Osoby, które założyły lokatę w połowie 2022 r., w przyszłym roku mogą być w lepszej sytuacji

Zakładając, że inflacja przestanie już rosnąć, a nawet – że zacznie w najbliższym czasie powoli spadać, można założyć, że osoby, które otworzyły lokatę w połowie tego roku, będą wyraźnie mniej stratne za rok. Niestety – realna strata jest w zasadzie nie do uniknięcia.

Warto jednocześnie pamiętać, że nawet mimo to trzymanie pieniędzy na lokacie będzie znacznie lepszym rozwiązaniem niż po prostu trzymanie ich na koncie w banku czy w „skarpecie”. Strata na lokacie będzie wtedy i tak mniejsza, niż strata, będąca efektem posiadania pieniędzy bez jakiegokolwiek ich zabezpieczenia.