Kiedy decydujemy się na zakończenie małżeństwa, przedłużanie agonii ciągnącym się postępowaniem sądowych jest zwyczajnie niepotrzebne. Dlatego szybki rozwód to marzenie wielu małżonków. Pomimo ograniczeń wynikających z samych przepisów prawa, jest to możliwe, o ile spełnimy kilka warunków. Dobra wiadomość jest tak, że większość z nich zależy tylko od nas samych.
Szybki rozwód w trzech krokach
Postępowanie rozwodowe zwykle przeciąga się tylko i wyłącznie z winy samych zainteresowanych. Tak naprawdę tylko od małżonków zależy, czy przebiegnie ono sprawnie i bez komplikacji. Całą procedure uzyskania szybkiego rozwodu można podsumować w trzech krokach.
Krok pierwszy to porozumienie stron. Niestety szybki rozwód nieodłącznie wiąże się z wypracowaniem porozumienia między małżonkami. Porozumienie musi dotyczyć nie tylko samego rozwiązania małżeństwa, ale również pozostałych kwestii, o których będzie decydować sąd w postępowaniu rozwodowym. Będzie to więc kwestia opieki nad wspólnymi dziećmi, kontakty z nimi, alimenty, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania oraz wina rozpadu małżeństwa. Na szczęście w postępowaniu rozwodowym sąd nie decyduje o podziale majątku, jeżeli więc w tej kwestii nie jesteście zgodni, decyzje można odwlec w czasie i nie poruszać tej kwestii podczas postępowania.
Drugim krokiem zmierzającym do uzyskania szybkiego rozwodu jest dobrze napisany pozew rozwodowy. Cóż, w tej kwestii dobrze jest udać się do profesjonalisty, a w przypadku samodzielnego pisania pozwu skorzystanie z dobrego wzoru i poradnika. Pozew rozwodowy obarczony jest pewnymi obowiązkowymi elementami, ich pominięcie wydłuża postępowanie, choćby ze względu na konieczność uzupełnienia braków formalnych.
Ostatnim krokiem jest stawienie się na rozprawę rozwodową. Nieobecność jednego z małżonków znacznie wydłuża całość postępowania, sąd najprawdopodobniej w takiej sytuacji wyznaczy kolejną rozprawę, co doprowadzi do dodatkowego, niepotrzebnego oczekiwania.
Rozwód na pierwszej rozprawie
Spełnienie powyższych kroków da spore szanse na rozwiązanie małżeństwa już na pierwszej rozprawie. Oczywiście każda sprawa może się różnić w zależności od indywidualnych okoliczności i sytuacji. Jednak w dużej mierze to, jak przebiegnie postępowanie, zależy od jej uczestników. Porozumienie stron jest warunkiem niezbędnym dla uzyskania szybkiego rozwodu i niewątpliwie takie zakończenie małżeństwa jest dużo mniej stresujące. Dodatkową zaletą jest także koszt takiego rozwodu, jeżeli małżonkowie są zgodni co do rozwiązania małżeństwa oraz już na wcześniejszym etapie ustalili najważniejsze kwestie, opłata sądowa zwracana jest w połowie. Koszty sądowe wyniosą więc jedynie 300 zł. Dużo niższe jest również w takiej sytuacji wynagrodzenie profesjonalnego pełnomocnika.